„Dvakrát týdně objíždíme jednotlivé obce v ochranném pásmu, představujeme naši práci jednak v jejich bezprostředním okolí, jednak v celém parku. Lidé mají také příležitost zeptat se , co je o parku zajímá a přednést problémy, které potřebují řešit,“ uvedl asistent ředitele parku David Grossmann.

Jak dodal, témata k diskuzi bývají široká. „Probíráme záležitosti, které lidi zajímají a na které se ptají. Od dotazů, jak se zbavit slimáků na zahradě po debatu o tom, proč nemohou postavit svůj dům přesně tak, jak chtějí,“ dodal Grossmann.

Pro diskuze na obcích si správa parku vyhradila dva dny v týdnu. „Začali jsme na Vranově a postupně v úterý a čtvrtky objíždíme další obce. Naposledy jsme byli ve čtvrtek v Mašovicích. Příští úterý zamíříme na Hradiště a ve čtvrtek do Nového Šaldorfu. Následovat budou další obce a skončíme pak v polovině března v Lesné,“ dodal Grossmann.

Rovněž do poloviny března mohou lidé posílat připomínky k návrhu plánu péče o park, který zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. „Připomínky může kdokoliv podat do šestnáctého března ministerstvu, které je pak vyhodnotí, projedná a rozhodne o nich,“ sdělil Grossmann.

Asistent připomněl, že návrh je výsledkem složité přípravy. „Předložení návrhu předcházel složitý proces. S obcemi jsme plán péče projednávali ještě před zahájením nynějšího oficiálního připomínkového řízení. Dlouhá jednání přinesla v některých kapitolách kompromis přijatelný pro obě strany. Otázky, kde jsme ke shodě nedospěli, řešilo ministerstvo. Ke konečné podobě návrhu může nyní podat připomínku kdokoliv,“ doplnil Grossmann.

Návrh plánu péče do roku 2020 ministerstvo životního prostředí zveřejnilo na svém webu www.mzp.cz v sekci úřední deska.

Termíny besed

21. února Hradiště kulturní dům
23. února N. Šaldorf obec. úřad
28. února Konice Lesanka
6. března Havraníky č. p. 13
8. března Hnanice obec. úřad
13. března Podymče obec. úřad
15. března Lesná obec. úřad