Lidé, kteří až dosud parkoviště blízko znojemského kina využívali, musí dočasně hledat místa pro svá auta jinde.

„Stavební práce související s rekonstrukcí parkoviště začaly v pondělí. Po dobu stavebních úprav nebude možné na tomto místě parkovat," uvedla mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Náhradní možnost parkování je naproti úřadu práce na náměstí Svobody. Celodenní parkovné tam vyjde na třicet korun, prvních deset minut neplatí řidič nic.

Představitelé města předpokládají, že parkoviště bude připraveno v polovině srpna.

„Rekonstrukce parkoviště na ul. Jana Palacha by měla přinést zvýšení komfortu parkování v této lokalitě. Stávající plocha neodpovídala standardům parkovišť, na což mnozí uživatelé oprávněně poukazovali. Parkoviště s novým povrchem bude vybaveno závorovým systémem a bude začleněno do navigačního systému pro lepší orientaci návštěvníků Znojma při vyhledávání místa k parkování," přiblížila Pastrňáková.

Parkovacích míst nepřibyde ani neubyde.

„Na místě zůstane stejně jako dosud sedmdesát míst pro osobní auta. Celkové náklady na rekonstrukci včetně instalace závorového a navigačního systému mají dosáhnout dvou a půl milionu korun bez DPH. Investorem stavby je firma .A.S.A. Eko Znojmo," doplnila mluvčí města.

Podle bývalého místostarosty Znojma Jana Blažíčka, který měl dopravu ve své kompetenci, jde o vyhozené peníze. „Sice nejde o prostředky města, ale v současné době, kdy počet aut i ve Znojmě roste geometrickou řadou, dělat cokoli bez navýšení parkovacích míst je nesmysl. My jsme už kdysi byli s Asou dohodnutí, že parkovací dům zaplatí oni. Uznávám, že stávající plocha byla nevzhledná, ale…" naznačil Blažíček.

S počínáním vedení města souhlasí profesionální řidič Aleš Handl, který bydlí nedaleko opravovaného parkoviště. „Pro mne bylo až dosud příznivé, že jsem tam mohl v době od pěti odpoledne do osmi do rána druhého dne parkovat zdarma. Nevýhodou byl prach, který se z neupravené plochy zvedal při větru, a pak šlo všechno na auta. Díky novému povrchu by tedy mělo být po problému," naznačil Handl.

Dodal zároveň, že parkoviště málokdy bývalo plné. „To se stávalo, když byl například v nedalekém kině dobrý film. Na parkoviště vidím přímo z okna svého bytu, takže vím, že plné moc nebývalo. Sedmdesát míst pro auta je podle mého názoru pro tuto lokalitu dostačující počet," uzavřel řidič.

Ve Znojmě se již dříve mluvilo také o možném vybudovaní parkovacího domu přímo v centru města, ve vnitrobloku v ulici Zelenářská. Znojemský odbor památkové péče dokonce svého času vydal souhlasné stanovisko se stavbou. Ale i tento projekt šel k ledu. Ještě před posledními komunálními volbami projekt exstarosta Petr Nezveda odvolal. Město tehdy záměr oficiálně nestáhlo, a tak se jím úředníci zabývali dál.

Přestože kraj stavbu odmítl, znojemští památkáři zásadní problém neviděli. „Musíme volit nejmenší zlo. Záměr jsme povolili mimo jiné proto, že jde o prostor ve vnitrobloku domu, kde už nyní stojí výrobní hala z osmdesátých let. Navíc není odnikud vidět," řekl již dříve Znojemskému deníku Rovnost vedoucí znojemského oddělení památkové péče Tomáš Bílek. Zdůraznil, že šlo o posuzování hypotetického záměru.

Krajští památkáři hovořili především o nevhodnosti podobné stavby v historickém středu Znojma. „Projekt představuje nahrazení současné nevhodné vnitroblokové zástavby novou, rovněž zcela nevhodnou, která úplně neguje historickou parcelaci středověkého města. Ta je předmětem ochrany a jedním z důvodů prohlášení městské památkové rezervace," napsali památkáři ve stanovisku pro krajský úřad.

Místostarosta Znojma Pavel Balík, který má na starost také dopravní problematiku ve městě, Deníku již dříve řekl, že město rozhodně bude v tomto volebním období parkování řešit.

„Jako primární však vidím řešení otázky odstavných ploch tak, aby většina řidičů měla možnost někde zaparkovat. Parkování přímo v centru je až druhořadé," konstatoval Balík.