Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Parkovací dům? Ne, jen nová asfaltová plocha

Znojmo - Až na dno úředníkova šuplíku se dostal záměr postavit na rohu ulic Jana Palacha a Sokolská parkovací dům. S jeho výstavbou přišlo před lety bývalé vedení radnice. Současné vedení města se rozhodlo nezpevněnou plochu dát do pořádku a osadit zrekonstruované parkoviště závorami podobně jako na náměstí Svobody.

11.7.2013 4
SDÍLEJ:

Do oprav nevyhovující plochy pro parkování osobních aut se pustili dělníci na rohu znojemských ulic Jana Palacha a Sokolská. Opravené parkoviště se stejnou kapacitou jako dosud, tedy 70 parkovacích míst, by mělo sloužit ještě před koncem prázdnin.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Lidé, kteří až dosud parkoviště blízko znojemského kina využívali, musí dočasně hledat místa pro svá auta jinde.

„Stavební práce související s rekonstrukcí parkoviště začaly v pondělí. Po dobu stavebních úprav nebude možné na tomto místě parkovat," uvedla mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Náhradní možnost parkování je naproti úřadu práce na náměstí Svobody. Celodenní parkovné tam vyjde na třicet korun, prvních deset minut neplatí řidič nic.

Představitelé města předpokládají, že parkoviště bude připraveno v polovině srpna.

„Rekonstrukce parkoviště na ul. Jana Palacha by měla přinést zvýšení komfortu parkování v této lokalitě. Stávající plocha neodpovídala standardům parkovišť, na což mnozí uživatelé oprávněně poukazovali. Parkoviště s novým povrchem bude vybaveno závorovým systémem a bude začleněno do navigačního systému pro lepší orientaci návštěvníků Znojma při vyhledávání místa k parkování," přiblížila Pastrňáková.

Parkovacích míst nepřibyde ani neubyde.

„Na místě zůstane stejně jako dosud sedmdesát míst pro osobní auta. Celkové náklady na rekonstrukci včetně instalace závorového a navigačního systému mají dosáhnout dvou a půl milionu korun bez DPH. Investorem stavby je firma .A.S.A. Eko Znojmo," doplnila mluvčí města.

Podle bývalého místostarosty Znojma Jana Blažíčka, který měl dopravu ve své kompetenci, jde o vyhozené peníze. „Sice nejde o prostředky města, ale v současné době, kdy počet aut i ve Znojmě roste geometrickou řadou, dělat cokoli bez navýšení parkovacích míst je nesmysl. My jsme už kdysi byli s Asou dohodnutí, že parkovací dům zaplatí oni. Uznávám, že stávající plocha byla nevzhledná, ale…" naznačil Blažíček.

S počínáním vedení města souhlasí profesionální řidič Aleš Handl, který bydlí nedaleko opravovaného parkoviště. „Pro mne bylo až dosud příznivé, že jsem tam mohl v době od pěti odpoledne do osmi do rána druhého dne parkovat zdarma. Nevýhodou byl prach, který se z neupravené plochy zvedal při větru, a pak šlo všechno na auta. Díky novému povrchu by tedy mělo být po problému," naznačil Handl.

Dodal zároveň, že parkoviště málokdy bývalo plné. „To se stávalo, když byl například v nedalekém kině dobrý film. Na parkoviště vidím přímo z okna svého bytu, takže vím, že plné moc nebývalo. Sedmdesát míst pro auta je podle mého názoru pro tuto lokalitu dostačující počet," uzavřel řidič.

Ve Znojmě se již dříve mluvilo také o možném vybudovaní parkovacího domu přímo v centru města, ve vnitrobloku v ulici Zelenářská. Znojemský odbor památkové péče dokonce svého času vydal souhlasné stanovisko se stavbou. Ale i tento projekt šel k ledu. Ještě před posledními komunálními volbami projekt exstarosta Petr Nezveda odvolal. Město tehdy záměr oficiálně nestáhlo, a tak se jím úředníci zabývali dál.

Přestože kraj stavbu odmítl, znojemští památkáři zásadní problém neviděli. „Musíme volit nejmenší zlo. Záměr jsme povolili mimo jiné proto, že jde o prostor ve vnitrobloku domu, kde už nyní stojí výrobní hala z osmdesátých let. Navíc není odnikud vidět," řekl již dříve Znojemskému deníku Rovnost vedoucí znojemského oddělení památkové péče Tomáš Bílek. Zdůraznil, že šlo o posuzování hypotetického záměru.

Krajští památkáři hovořili především o nevhodnosti podobné stavby v historickém středu Znojma. „Projekt představuje nahrazení současné nevhodné vnitroblokové zástavby novou, rovněž zcela nevhodnou, která úplně neguje historickou parcelaci středověkého města. Ta je předmětem ochrany a jedním z důvodů prohlášení městské památkové rezervace," napsali památkáři ve stanovisku pro krajský úřad.

Místostarosta Znojma Pavel Balík, který má na starost také dopravní problematiku ve městě, Deníku již dříve řekl, že město rozhodně bude v tomto volebním období parkování řešit.

„Jako primární však vidím řešení otázky odstavných ploch tak, aby většina řidičů měla možnost někde zaparkovat. Parkování přímo v centru je až druhořadé," konstatoval Balík.

Autor: Dalibor Krutiš

11.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení