Brno: zóny chystají už letos

Brno - Objíždění bydliště několik desítek minut denně se má letos pro Brňany stát minulostí. Parkovací místa pro obyvatele podle představitelů města zajistí rezidentní parkování.

Nový systém
∙ Projekt rozdělí řidiče na rezidenty a návštěvníky.
∙ Konkrétní podmínky a zóny určí brněnské městské části.
∙ Jako první zavedou zóny v centru města na přelomu srpna a září.

První fázi jeho zavádění v historickém centru města plánují brněnští radní na přelom letošního srpna a září. „K třicátému lednu dostali podklady k projektu starostové městských částí k vyjádření,“ poznamenal náměstek brněnského primátora Matěj Hollan.

Nová parkovací místa ve městě vznikat nebudou. „Prostřednictvím systému vymístíme dlouhodobě zaparkovaná auta těch, kteří v lokalitě trvale nebydlí, a tím zvýšíme počet míst pro skutečně bydlící,“ dodal Hollan.

Se zaváděním parkovacích zón nesouhlasí mnoho řidičů. Například Jan Čiháček, který do Brna pravidelně jezdí. „Opatření je zbytečné. V Brně stejně bydlí tolik lidí, že se auta před dům všem nevejdou, takže jejich problém nevyřeší,“ komentoval muž.

Rozhovor na konci týdne s Davidem Bártou z Centra dopravního výzkumu.
Rezidentní parkování má chránit místní, říká Bárta z Centra dopravního výzkumu

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK

Blansko: ani krok navíc

Blansko - V Blansku můžou řidiči využít šest placených parkovišť, která nabízejí 366 míst. Nejvíc diskutované je nové parkoviště nad nemocnicí, které je určeno pro víc než stovku aut.

I když už z vjezdu zmizely závory a parkování tam stojí deset korun za čtyři hodiny, zůstává téměř prázdné. Lidem vadí, že musí nemocnici obcházet. „Rád bych stál nahoře nad špitálem, ale mám teď špatnou nohu a nedošel bych. Je to daleko,“ řekl nedávno třeba Milan Šebela z Lysic.

Levné a prázdné
• Parkoviště nad nemocnicí si řidiči neoblíbili
• Parkování tam stojí ve všední den od 6 do 18 hodin 10 korun za 4 hodiny.
• Lidé raději parkují v okolních ulicích, aby měli do nemocnice blíž.

Když je parkoviště pod nemocnicí plné, řidiči raději riskují pokutu a parkují v okolních ulicích. „Každý den řešíme, že někdo nechá auto v zákazu, blízko křižovatky nebo před vjezdem,“ uvedl ředitel Městské policie Blansko Martin Lepka.

Pokuty rozdávají blanenští strážníci i na sídlištích. Nejhorší situace je na sídlišti Zborovce. „Letos se dělníci pustí do první etapy úprav. Místní se dočkají čtyř desítek parkovacích míst navíc,“ slíbil Alois Šmerda z odboru investic radnice.

Ilustrační foto.
Lidé se dvěma a více auty si za parkování připlatí. Až desetinásobně

Mikulov: místní místo turistů

Mikulov - Obyvatelům Mikulova chce pomoci vedení města změnou v parkování. Na úkor turistů. Postupně zpoplatní parkování ve všech ulicích.

Parkovací karty
∙ zóna I: 1500 korun za první auto za rok, 3000 za další (obyvatelé), 4000 na provozovnu (podnikatelé)
∙ zóna II: 500 korun za první auto za rok, 2000 za další (obyvatelé), 2500 za první kartu (podnikatelé)

Nyní řidiči v Mikulově platí za parkování jen na Náměstí a v ulicích nejblíž centru. „Pokud je někde parkování zdarma, návštěvníci se i díky sociálním sítím informují, kde se dá bezplatně zaparkovat. Dopravní situace se v takové ulici stává nepřijatelnou,“ sdělila místostarostka Marie Leskovjanová.

Od ledna se zvýšily ceny parkovacích karet za druhé auto pro rezidenty a podnikatele. Nově se objeví i rezidentní zóny pro obyvatele. Někteří si však stěžují na malou informovanost o změně systému. „Chtěla bych si k tomu zjistit další informace. Zajímá mě také, jak to funguje v jiných městech,“ řekla třeba Sylvie Pelant Janatová. Město plánuje na jaře diskuzi.

Radnice vybuduje parkoviště za miliony korun pro tři sta aut za sportovní halou. Parkování tam bude zdarma.

Kyjovská nemocnice - ilustrační fotografie.
Desítky nových míst před nemocnicemi. Na výstavbu parkoviště se složí obce

Hodonín: kdo bydlí, parkuje

Hodonín - Nemáme u domu kde zaparkovat. Zejména stížnosti tohoto typu, včetně peticí, museli několikrát řešit představitelé radnice v Hodoníně. Postupně proto od loňského roku začali zavádět rezidentní zóny.

Zóny pro domácí
∙ Se zaváděním rezidentních zón začali v centru Hodonína loni v červnu.
∙ Auta tam mohou zaparkovat jen lidé z okolí, díky speciální kartě pro ně neplatí zákaz stání.
∙ Karta platí rok a stojí pět set korun.

Zvýhodňují ty, kteří v dané lokalitě bydlí. „S parkováním jsem měla problémy docela často, někdy jsem musela nechat auto poměrně hodně daleko. Přitom u našeho domu parkoval někdo, kdo tu nebydlí,“ svěřila se Ludmila Líčeníková.

Nový systém uvítali i lidé v jiných částech centra. „Po zavedení třetí zóny s regulovaným stáním mají obyvatelé bydlící v jejich okolí celkem 307 parkovacích míst,“ uvedl mluvčí hodonínského městského úřadu Josef Horníček.

Se zavedením novinky nebyli naopak spokojení například zaměstnanci správy sociálního zabezpečení, kteří proti ní sepsali petici. Radní zareagovali vyjmutím okolí sídla úřadu ze systému.

Ilustrační foto.
Parkování v centru Hodonína? Odloženo

Vyškov: půlhodina za dvacku

Vyškov - Zaparkovat na Masarykově náměstí ve Vyškově dříve nešlo. Před čtyřmi lety se představitelé města rozhodli, že náměstí zpřístupní. Řidiči ale zaplatí. Dvacet korun za půl hodiny, čtyřicet za celou. Oproti ostatním placeným stáním, kde se platí desetikoruna za hodinu, je to velký rozdíl.

Drahé náměstí
∙ Na náměstí ve Vyškově zaplatí řidiči 20 korun za 30 minut stání.
∙ Platit musí lidé každý den včetně víkendů.
∙ Ostatní placená parkoviště stojí 10 korun za hodinu stání.

Vadí to Veronice Novákové z Vyškova. „Když potřebuji něco vyřídit na náměstí, zaparkuji přímo tam, ale je to zbytečně drahé. Navíc nerozumím vůbec tomu, proč mám platit i o víkendu,“ řekla žena.

Podle ní je zbytečné platit v sobotu a neděli, když jsou obchody zavřené. „Dát za hodinu stání čtyřicet korun, je vážně dost. Myslím, že parkování máme nejdražší,“ dodala.

Podle místostarosty Vyškova Břetislava Usnula je ale vše v pořádku. „Nechystáme se cenu parkování snižovat, ale zatím není v plánu ani její navyšování. Jednou je to takto nastavené a není důvod něco měnit, když to funguje,“ okomentoval Usnul.

Na vlakovém nádraží ve Vyškově je umístěna nová dopravní značka na krátkodobé zastavení. Mnozí řidiči ani nevědí, co znamená.
Parkoviště zmenšila místa pro krátkodobé stání. Řidiči netuší, co K+R znamená

Znojmo: podnikatelé ať platí

Znojmo - Namísto padesáti korun za měsíc platí od letošního ledna podnikatelé v centru Znojma za parkování rovnou tisícovkou. „Ke změnám v ceníku parkovacích karet jsme přistoupili proto, abychom podpořili znojemské občany, kteří bydlí přímo v městské památkové rezervaci. Především oni by měli být schopní najít místo k parkování blízko svých domovů a za přístupnou cenu,“ vysvětlil koncem loňského roku důvody zdražení bývalý starosta města Znojma Vlastimil Gabrhel.

Karta podnikatel
• Do konce roku 2017 platili podnikatelé, kteří chtěli zaparkovat svá auta na parkovištích městské památkové rezervace, 600 korun ročně.
• Od ledna 2018 platí dvacetinásobek, 12 ooo korun.

Nyní tak místo šesti set korun za rok podnikatelé městu zaplatí rovných dvanáct tisíc korun.

Před svým kadeřnictvím v ulici Dolní Česká parkovala ještě loni své auto podnikatelka Eva Tischlerová. „Letos parkuji v nedaleké ulici, kde nemusím platit nic. Jen tam zabírám místo někomu místnímu. Platit dvanáct tisíc ročně rozhodně nehodlám. Akceptovala bych maximálně dvanáct stovek za rok,“ svěřila se Eva Tischlerová.

Ilustrační fotografie
Z padesáti korun tisícovka. Podnikatelé si za parkování v centru Znojma připlatí