Více informací a větší pohodlí pro motoristy, kteří přijedou do centra Znojma, by měla nabídnout nová koncepce společnosti .A.S.A. Tu, jako jednu ze dvou přihlášených, vybrali znojemští radní pro řešení systému parkování ve městě. Vítězná firma navrhla změny, které mají řídit parkování v centru.

„Do výběrového řízení se přihlásily dvě pražské firmy. Rada města nakonec schválila návrh firmy A.S.A. Praha. Ta předložila sedmdesátistránkový dokument, který kompletní systém dopravy a parkování v centru řeší. Je to propracovaný systém, který maximálně zohlední bydlící občany,“ řekl místostarosta Jan Blažíček.

Rada nyní pověřila starostu města k jednání s firmou. Zástupci vítězné společnosti se zatím nechtějí k řešení systému parkování ve Znojmě vyjadřovat. „Společnost .A.S.A. zatím neobdržela žádnou zprávu o vyhlášení vítěze výběrového řízení. Jakmile obdržíme oficiální informaci, můžeme říci více,“ uvedla tisková mluvčí společnosti Gabriela Pánková. S parkováním v centru má letitou zkušenost Petr Gritters. „Každý den brzy ráno odjíždím z domova z centra Znojma a večer se vracím. To už ale bývají všechna místa pro bydlící obsazena sousedy, takže využívám parkování ve volné době na Masarykově náměstí,“ nastínil Gritters.

Lidí, kteří bydlí v městské památkové rezervaci, se však, podle vyjádření místostarosty, změny zásadně nedotknou. Podle vedení radnice, firmy které předkládaly koncepci parkování, naznaly, že parkovací domy zatím není třeba stavět. „Počet parkovacích míst je podle nich dostatečný, jen je motoristé špatně využívají,“ přiblížil Blažíček. Bydlící jsou ale jiného názoru.

„Rozhodně mi nepřipadá, že je ve městě dostatek parkovacích míst,“ namítnul Gritters. Představitel radnice hovoří o nadčasovosti projektu. „Znojmo právě díky tomu, že má jedinou páteřní komunikaci, tento nadčasový systém nezbytně potřebuje. Lidé nebudou zajíždět až do centra, díky informačním tabulím budou motoristé přesně vědět, kam mají zajet pro zaparkování, kde je právě volno,“ upřesnil Blažíček. Změny, které zavedlo město od loňského léta vítá šéf obchodního domu v centru města. „Od loňského července jsem nezaznamenal jakoukoli negativní připomínku našich obchodních partnerů k vjezdu či parkováním v centru,“ řekl Vlastimil Pfeiffer.

DOPLŇENÍ:
Vedení města se podle upřesňujícího vyjádření místostarosty Blažíčka rozhodlo, že bude se společností .A.S.A. jednat o vybudování prvního parkovacího domu ve Znojmě. „Se stavbou prvního parkovacího domu bychom chtěli začít už letos na podzim,“ řekl místostarosta. Ani jedna z firem, které se přihlásily do výběrového řízení na provozování systému parkování ve městě, však neshledala akutní potřebu domy stavět. Podle odborníků je ve Znojmě parkovacích míst dostatek, jen je řidiči špatně využívají. Místostarosta tvrdí, že obě strany souhlasí s tím, aby první parkovací dům stál už v roce 2010.