Parkovací dům vedle Havlíčkovy ulice u ledu, nová stání na Masarykově náměstí a tázavé pohledy směrem k pivovaru a nádraží. Tak vypadá po roce vlády nového vedení Znojma práce na jedné všednodenní prioritě města. Opozice poukazuje na zpracované studie.

„Parkovacích míst je v centru samozřejmě málo. Jelikož často jezdím za obchodem, vracím se do města mnohdy večer. Na místech pro rezidenty tou dobou bývá většinou obsazeno, jelikož karet je vždy víc, než míst. Parkuji pak často tam, kde jsou přes den placená stání. Kvůli tomu ovšem mívám ráno stres, jestli zase nenajdu za stěračem upozornění, že jsem nezaplatil,“ hodnotil své zkušenosti obyvatel centra města Petr Gritters.

Dodal, že zóny pro rezidenty by mělo město lépe označit. „Mnohokrát na nich totiž nevědomky zastaví mimoznojemští a zahraniční návštěvníci, kteří myslí, že jde o běžné placené parkoviště,“ podotkl.

Majitelka obchodu v centru Věra Musilová vidí problém v lidech. „Potíže s parkováním jsou v historickém městě vždy. Zlepšit to může hlavně kázeň řidičů. Bohužel, dokud budou lidé bez karet stát na místech vyhrazených pro karty a dokud karet bude víc než míst, mnoho se nezmění,“ uvažovala Musilová.

Poukázala také na málo využívané parkoviště u lázní. „Jezdím kolem čtyřikrát týdně a nikdy jsem ho neviděla jinak než poloprázdné. Je zjevné, že lidé jsou dnes příliš pohodlní. Na druhé straně ale může některé řidiče odrazovat nesmyslná závora, která parkování jen zdržuje,“ dodala Musilová.

Nová stání

Představitelé města mají na stole několik praktických změn a dva výhledové plány. „Na Masarykově náměstí je již schválený vznik dvou nových řad parkovacích stání. Bude jich tam několik desítek. Vzniknou na místě nynějšího tržiště, které přesuneme výš, směrem ke kašně a morovému sloupu. Na Horní České poblíž banky přibude zhruba deset stání v místech, kde už stejně stávají vozidla zásobování,“ představil nejbližší plány sociálnědemokratický starosta Vlastimil Gabrhel.

V hledáčku radních jsou dvě další lokality s možným využitím pro parkování. „Z nedávného posouzení areálu pivovaru, takzvané pasportizace, vzešly dva objekty, které by mohly pro tento účel posloužit. Příslušnou studii zveřejníme a předložíme k diskuzi. Nabízí se rovněž možnost jednat s Českými drahami o koupi rozsáhlého areálu po levé straně od výpravní budovy proti ulici 28. října,“ doplnil starosta.

Perspektivu naopak zřejmě ztrácí projekt parkovacího domu, který měl vyrůst na ploše u křižovatky Palachovy a Havlíčkovy ulice. „Stanovisko památkářů bylo nepříznivé, nemohli bychom stavět do patra. Proto nyní chystáme zřízení běžného pozemního parkoviště s obvyklým režimem a vjezdem na závoru,“ informoval starosta.

Lídr opozičních občanských demokratů Petr Nezveda poukázal na studie, které nechalo zpracovat město pod jeho vedením. „Předkládali jsme koncept, který stále považuji za dobrý a bylo by užitečné, kdyby na něm město dál pracovalo. Změny jako jsou nové řady parkovacích míst na dolním náměstí situaci neřeší. Hlavní je totiž organizace dopravy. Navíc z historického města nelze udělat parkoviště. Na to se nikdo podívat nepřijede,“ glosoval Nezveda.

Zrušená soutěž

Na parkovací systém a jeho správu vypsalo minulé vedení soutěž a vybralo i dodavatele. Pak ale do věci vstoupil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a tendr zrušil.

„Bohužel stanovisko úřadu znělo, že je zapotřebí zorganizovat koncesní řízení. To je velmi dlouhá procedura, řádově na rok či dva, a my jsme ji již nestihli připravit,“ upozornil Nezveda.

Starosta Gabrhel si od plánů svých předchůdců udržuje distanc. „Nějaké studie vymysleli, stálo to nějaké peníze, ovšem výsledek nezachycoval, co je pro město hospodářsky únosné, a co už ne. Proto nás čeká ještě velmi mnoho jednání,“ podotkl Gabrhel.