Lidé si potřebný stín i upravené prostředí pochvalovali. „Pobyt v parku je o moc příjemnější, než třeba na Komenského náměstí. Navíc je vidět, že dolní část parku i park u gymnázia jsou opečovávané,“ nechala se slyšet například Dana Vodáková. Do Znojma přijela s rodinou právě oslavit svátek dětí.

Poslední květnová sobota patřila ve Znojmě dětem. Slavily svůj den v parku.
Park plný zábavy. Bobřík zručnosti, kolotoč i motokáry. Znojmo žilo svátkem dětí

Prostor pro zlepšení ale vidí v péči o zeleň například členové Okrašlovacího spolku ve Znojmě. Otto Bouda upozornil na skutečnost, že situaci ve městě dlouhodobě sleduje a je přesvědčený o tom, že spousta věcí je udělaná pouze na efekt a některé postrádají logiku. Narážel mimo jiné na skladbu rostlin vysázených na některých místech. Vyžadují častou obměnu a stojí velké úsilí a práci lidí. „Nutno říct, že byly vydatné deště a tráva vyrostla extrémně. Sám jsem sekal zahradu dvakrát a než dojdu na druhý konec, mohu začít znovu,“ podotkl Bouda. Narážel na skutečnost, že zejména Horní park je udržovaný méně, síly pracovníků i strojů jsou soustředěné zejména do Dolního a Středního parku.

Zdroj: Deník/ilona Pergrová

V posledně jmenovaném parku u gymnázia mohou lidé sledovat robotickou sekačku. Často se u trávníku zastavují děti a pozorují ji při práci. Funguje zde od loňska a město ji tehdy nakoupilo právě proto, aby pracovníci mohli v čase sekání trávníku pracovat jinde. „Ve Středním parku operuje jedna sekačka, a to od pondělí do pátku odpoledne. Na víkendy ji z bezpečnostních důvodů odvážíme,“ sdělil mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík. Dodal, že Městská zeleň má  tříčlennou skupinku pracovníků, která pečuje pouze o Dolní a Horní park, kde mají na starosti pletí květinových záhonů a běžnou údržbu. „Trávu sekají sekačkami se sběrem posekané trávy. Třikrát za rok trávníky hnojí speciálními hnojivy,“ upřesnil Kovařík.

Projekt Piano v ulicích spustila parta nadšenců ve Znojmě v roce 2015.
V altánu řádil vandal. Zjišťovali jsme, jaká bude budoucnost pian ve Znojmě

Nebývalou péči o trávník a zejména o květiny vyžaduje Jubilejní park. „Pro ten jsou vyčlenění speciální zaměstnanci Městské zeleně. Park vypadá opravdu dobře a péče je zde vidět,“ poukázal Otto Bouda. Podle radnice tam pracovníci sečou trávu přibližně dvakrát za měsíc, ale řídí se aktuálním stavem porostu.

Městská zeleň udržuje kromě parků i další plochy ve Znojmě. Ani letos v centru města nebude plevel hubit herbicidy. „Plevel mezi dlažbou na chodnících nebo na náměstích zlikvidují ekologicky horkou párou. Začnou s tím příští týden," sdělil Kovařík.

Rozkvetlé záhony těší v těchto dnech návštěvníky znojemských parků. Na snímku Jubilejní park.
VIDEO: Parky ve Znojmě rozkvetly. Po zimě se zvolna probouzejí fontány

Jak připomněl, použití herbicidů patří mezi běžné a nejúčinnější postupy k hubení nežádoucího plevele. Jejich používání se ale neobejde bez vedlejších negativních účinků. Znojmo proto v centru použití chemikálií omezuje a jde jinou cestou. „Vysokotlaký stroj na hubení plevele funguje na principu horké páry a žádné chemikálie nepotřebuje. Město si službu objednává u společnosti FCC a je potřeba dvakrát za sezonu," poukázal mluvčí radnice.

Horkou párou čistí pracovníci frimy i zastávky, olejové skvrny po vinobraní nebo graffiti. „Minulý týden byl stroj použitý na čištění kontejnerů na svoz bílého a směsného skla, v době koronavirové pandemie se s ním zase například dezinfikovaly lavičky," připomněl Kovařík.

Obří rekonstrukce parku Kolonka ve Znojmě je u konce. Stála 40 milionů korun. Se souhlasem města Znojmo
Gejzíry vody i zastíněné pískoviště. Park Kolonka ve Znojmě vítá návštěvníky

V roce 2022 vyšlo čištění město na asi 240 tisíc korun, z toho necelých dvě stě tisíc byly náklady na likvidaci plevele v městské památkové rezervaci.