Zatímco osm kašen je již naplněno vodou, mlžné sprchy a suché mlhy se zájemci dočkají do konce týdne. Mlžící sprchy najdou lidé na Horním náměstí, v ulici Přemyslovců a ve Středním parku u náměstí Komenského. Sprchy jsou opatřeny stabilním kovovým rámem, který Městská zeleň Znojmo osázela květinami. V provozu už je také celkem osm kašen naplněných vodou,“ přiblížila mluvčí znojemské radnice Soňa Bystřická.

Takzvaná mlžítka jsou ve Znojmě novinkou už čtvrtý rok. „Mlžítka jsou mobilní, proto je můžeme bez problémů přemisťovat podle potřeby. Lokality jsme vybírali podle frekventovanosti a pohybu turistů, a hlavně v místech, kde je ochlazování opravdu nutností,“ doplnil starosta města Jakub Malačka.

V loňském roce nechali Znojemští na Masarykově náměstí nainstalovat také systém takzvané suché mlhy. Ta se snáší z trysek umístěných na sloupech veřejného osvětlení v úseku dlouhém asi sto metrů od Domu umění po Zámečnickou ulici. Suchá se mlha nazývá z toho důvodu, že se kapky vody vypaří ještě před dopadem na zem.

Systém mohou Znojemští ovládat na dálku. Mlžítka tak mohou být spuštěna pouze v době, kdy je to potřeba. „ Aplikaci, která nám umožňuje mlžítka zapínat a vypínat dle potřeby dálkově, vyvinuli pracovníci IT oddělení Správy nemovitostí města Znojma. Výsledkem je větší úspora vody a možnost reagovat na změny počasí. V aplikaci můžeme nastavit nejen samotné spuštění a vypnutí, ale i různé intervaly,“ vysvětlil Malačka.

V boji proti parnu pomáhají ve Znojmě i speciální platany, jejichž koruna je rostlá do podoby slunečníku. Poskytnou stín před parčíkem na Divišově náměstí před budovou okresního archivu.

K původně sedmi funkčním kašnám ve městě přibyla letos další. „V letošním roce byla dokončena kašna na Mikulášském náměstí, která je již plně v provozu. Celkem se tak centrum Znojma může pyšnit osmi kašnami,“ potvrdila Soňa Bystřická.