Patchwork se z anglického originálu překládá jako sešívání a tento překlad není daleko od pravdy, což potvrzuje Jitka Kubíková. „Patchwork je o rozřezání a sešívání kousků látek. Myšlenka patchworku se ubírá ekologickým směrem, protože jde o zužitkování a recyklování každého kousku látky. Avšak dnes už se látky spíše kupují,“ dodává Kubíková, která je zakladatelkou Patchworkového klubu Znojmo.

Členství v klubu přináší mnoho radosti při pravidelném setkávání, kde spolu ženy společně šijí a povídají si, i z pomoci druhým v podobě dárečků od Ježíška pro znojemskou porodnici. Že má jejich práce smysl, potvrzuje dopis jedné z maminek. „Přijela jsem z porodnice s dvojčátky a nedokážu si představit, jak budeme dál fungovat bez vašich zavinovaček,“ cituje Kubíková dopis.

Letos Patchworkový klub ušil za jeden den padesát zavinovaček, čtyřicet šest povlaků na peřiny, třicet prostěradélek a mnoho dalších. Za celou znojemskou porodnici tento dar přebírá primář Petr Bloudíček. „Každý rok říkám, že pro mě vánoční čas začíná patchworkovou výstavou a letos tomu není jinak. Jsem moc rád, že v této krásné atmosféře můžu přebrat dárky, které pomohou zútulnit a dotvořit prostředí, ve kterém prvních pár dnů maminky s dětmi pobývají,“ děkuje Bloudíček.

Avšak Patchworkový klub Znojmo, to není pouze náročná práce za šicím strojem. „Za náš klub musím přiznat, že jenom nepracujeme, ale rády se i odměníme a naše celoroční činnost je nejenom o šití, ale i o společných kulturních akcí, jako je například tato výstava,“ dodává s úsměvem Kubíková a vyzývá návštěvníky, aby se přesunuli do vedlejší místnosti, kde už jsou naaranžované výtvory. Pro tuto výstavu jsou vytvořeny nové vzory a použity nové materiály.

Výstava je oproti minulému roku zaměřena více na deky. Jedna z nich je provedena v tyrkysovo-růžových pastelových barvách s výrazným hexagonovým vzorem, jejíž autorkou je Šárka Kvapilová. „Tvorba takovéto deky zabere dva dny od rána do večera bez odpočinku. Samotné sešívání látky je již poslední a poměrně nenáročný krok v celém procesu. Hlavní kreativní práce je tvorba vzorů z kusů látek, které jsou různě sestříhávány a kombinovány k sobě,“ popisuje Kvapilová uklidňující práci na dece.

ELIŠKA KUČEROVÁ