Narodil se v Dyjákovičkách, dětství a studium prožil v Ostravě. Zpět do rodného hnízda se vrátil před třinácti lety. V dnešním rozhovoru se starosta ohlíží za svou dosavadní dráhou a přibližuje své další plány.


Jak dlouho žijete v Dyjákovičkách?
Ve vesnici jsem se narodil, ale otec odešel pracovat do Ostravy. Základní a střední školu jsem vystudoval právě tam. Před třinácti lety jsem se shodou okolností vrátil zpátky do rodného hnízda.

Kdy jste vstoupil do komunální politiky?
Dvě volební období jsem byl v zastupitelstvu, to poslední jsem byl po dohodě zvolený starostou.

Bylo to vaše rozhodnutí usednout do starostenského křesla?
V minulém volebním období jsem získal nejvíce hlasů a chtěl jsem se stát starostou. Ale bohužel to nevyšlo. A naopak, když jsem na pozici vůbec nemyslel a hlasů jsem neměl nejvíce, tak mě zastupitelé zvolili.

Čemu přisuzujete, že vás lidé volili?
Sám se divím, že mě lidé dávali tolik hlasů. To, že jsem dnes starostou, bylo na základě dohody koaličních stran.

Jste neuvolněným starostou. Jaká je tedy vaše profese?
Jsem bývalý policista a dnes už dostávám výsluhu. Zároveň podnikám, obchoduji na internetu například s měnovými fondy. Ale přesto, že jsem neuvolněný starosta, tak na úřadu trávím hodně času. Přece nemůžu říct lidem, že jsem si dnes odpracoval hodiny a že mají přijít jindy.
Je to tedy pro vás i jistým způsobem výhoda, že si můžete svůj čas rozvrhnout podle svého?
Přesně tak. Mám totiž ve své péči pětiletého vnuka. A kdybych byl starostou na plný úvazek, nemohl bych se o něj plně starat.

Co bylo pro vás nejtěžší po uvedení do funkce?
Byla to úplně odlišná práce, než na kterou jsem byl zvyklý. Musel jsem se adaptovat a nasát atmosféru nového pracoviště. Seznámil jsem se s chodem i prací ostatních na úřadu. Po čase jsem zjistil, jak je vše náročné.

Navázal jste na práci předchozího starosty?
Určitě ano. Předešlý starosta udělal v Dyjákovičkách kus práce. A já chci pokračovat především v jejím dalším zvelebování.

Co se vám konkrétně podařilo v poslední době vyřešit? A jaké jsou vaše plány?
Například jsme museli nechat odborníky vyměnit digestoř v kuchyni v mateřské školky. Upozorňovala na ni už hygiena. Jinak jsme nic zásadního neřešili. Trápí nás, že Dyjákovičky nemají dětské hřiště. Proto bychom ho chtěli co nejdříve vybudovat. Postupně by měl před farou vyrůst parčík právě i s dětským hřištěm. V klidové zóně současně vybudujeme biotopové jezírko a opravíme kousek silnice, která je ve velmi špatném stavu.

Jsou mezi vašimi úkoly i nepopulární opatření?
Nikdy se nezavděčíte všem. Vždycky se najdou lidi, kteří budou nadávat. Ale jsem ve funkci krátce a zatím jsem se vždycky domluvil. Uplynulo teprve půl roku od mého zvolení a na hodnocení je příliš brzy.

Ve vsi vyrostlo i mnoho nových rodinných domků. Máte k dispozici i nová stavební místa?
Počítáme s novým územním plánem. Směrem k Vrbovci bychom chtěli nabídnout několik nových parcel, vyrostlo by zde malé satelitní městečko. Chtěli bychom do vsi nalákat především mladé rodiny. Už dnes počet obyvatel stoupl, žije zde téměř pět stovek lidí.

Jaký je rozpočet? Je obec zadlužená?
Moc si vyskakovat nemůžeme, roční rozpočet je pět milionů korun. Ještě splácíme úvěr, který jsme si vzali na opravu silnice.

K Dyjákovičkám patří i rota na hraničním přechodu Hatě. Mluvilo se o tom, že by zde mohl vyrůst domov důchodců. Jak to tedy s rotou vypadá dneska?
Rota se měla bezplatně převést na obec. Jenže v době převodu vyšlo najevo, že se zde táhne soudní spor. Dokud se nevyřeší, nemůže být budova naše a vlastníkem zůstává nadále policie.

Když vše dobře dopadne a rota bude obce, uvažovali jste, co by zde mohlo vzniknout?
Budova je v hrozném stavu. Vůbec nemám představu, co by zde mohlo vzniknout. Je to pěkné místo v malém lesíku. Rota chátrá a lidé ji pomalu rozkrádají. Obec na její opravu nebude mít dostatek peněz. Proto doufám, že se třeba najde investor.

Dyjákovičkami prochází nově vybudovaná Moravská vinařská cyklostezka. Brzy se zde má konat i větší akce. Mohl byste ji přiblížit?
Pátého června se zde uskuteční první společná akce rakouských a českých příhraničních obcí pro cyklisty bez rozdílu věku. Start je možný z jakékoliv razítkové stanice v kteroukoliv hodinu.
Délka trasy záleží na každém účastníkovi. V razítkových stanicích cyklisté dostanou slosovatelné karty, na které mohou vyhrát zajímavé ceny. Závodníci mohou na stanovištích ochutnat víno i místní speciality.

Jednou z velkých akcí, které Dyjákovičky čekají, je oprava střechy kostela sv. Víta. Přispěje i obec na její opravu?
Ano, uvolnili jsme z našeho rozpočtu sto tisíc korun. Na opravu získalo znojemské děkanství větší část peněz z havarijního fondu Ministerstva kultury České republiky.

Miroslav Pavlačka
Věk: 50 let
Stranická příslušnost: nezávislý – kandidoval za KDU–ČSL
Narodil se v Dyjákovičkách, před třinácti lety se vrátil z Ostravy do rodného hnízda
Starostou je první volební období
Rodinný stav: rozvedený, jeden syn, ve své péči má vnuka
Vzdělání: vysokoškolské – Vojenská akademie Antonína Zápotockého – stavební směr
Povolání: původně policista, nyní podniká a současně je neuvolněný starosta