Společnost Kompakt, která se zprostředkováním nových aut pro sociální služby zabývá, pracovala na znojemském projektu více než rok.

Od úterý 5. ledna najdou obyvatelé Znojma informace na novém webu znojmocity.cz. Město ho zaplatilo z dotací.
Na novém webu Znojma najdou lidé i historii městských částí. Stál sto tisíc

„Získávání inzercí na automobil pro sociální služby Znojmo trvalo velmi dlouho, v současné koronavirové době na něm pracovali čtyři obchodní zástupci od loňského října až do letošního prosince. Žádali města a obce v okolí, zda by přispěli a výsledkem bylo zhruba šedesát inzercí. Zhruba s čtyřiceti procenty nákladů pomohly obce,“ přiblížil sbírku na sociální auto jednatel společnosti Miroslav Káninský s tím, že o automobil se společnost stará dalších pět let. „Včetně nehod, pojištění a další organizačních věcí. Zaměstnáváme na to v centrále čtyři zaměstnance, protože máme v provozu téměř devět set dalších aut,“ dodal Káninský.

Na provoz přispělo i na sedmnáct měst a obcí z regionu. Nejvyšší částkou padesáti tisíc korun podpořilo nákup Znojmo, přes sedmnáct tisíc korun dal městys Višňové o něco méně například Tasovice či Suchohrdly.

Ilustrační foto.
Vánoční stromky budou ve Znojmě svážet třikrát týdně

Podle ředitelky Centra sociálních služeb Radky Sovjákové využívají auto pečovatelky k návštěvám klientů. „Využije ho Pečovatelská služba naší organizace především ve Znojemském regionu, ale zajíždět bude i na Moravskokrumlovsko. Automobil nebude sloužit jako taxi nebo k převozu uživatelů. Obsluhujeme přes sto jedenáct obcí a tudíž i vzdálenosti k poskytování péče jsou náročné. Automobily tak pomohou poskytovat péči co největšímu počtu uživatelů,“ uvedla Sovjáková.

Prvotní radost ze solidárního počinu měst a obcí regionů ale některým kazí malé využití. „Napřed jsem se zaradoval, když jsem viděl fotku, ale pak jsem zesmutněl. Je chválihodné, že automobil pomůže lidem, kteří vyžadují péči a ulehčí to situaci pečovatelkám. Na druhou stranu jsem očekával, že auto pomůže i lidem, kteří se potřebují dostat například k lékaři a na sanitku nemají nárok, nebo potřebují na nákup. Podobná služba senior taxi funguje například v Moravském Krumlově, běžně na Vysočině v několika městech, ale co vím na Znojemsku zcela chybí. Byl bych rád, kdyby se tím někdo už vážně zabýval,“ doufá například Jakub Striegler z Višňové, který provozuje portál Sociální noviny.