Někteří majitelé venčí své psy i kilometry za Znojmem. „Jezdíme společně s kamarádkou, která má také psa. Chceme, aby si s tím naším pohráli a nerušili při tom okolí," vysvětlila Tereza Holubová. Podle ní každý pes potřebuje volný pohyb.

Takový názor sdílí i Barbora Ensingerová ze znojemského kynologického klubu. „Volnost pohybu je pro psa důležitá, ale majitelé nesmí zanedbat socializaci svého svěřence," uvažovala.

Ve Znojmě musí mít každý pes při pohybu venku buď vodítko, nebo náhubek. „Ne každý pes ho ale snese. Naučit se dá všechno, ale je to na zodpovědnosti lidí, kteří nesmí zanedbat výcvik," doplnila odbornice, která je zároveň majitelkou dvou psů. „Chápu, že město k vyhlášce přistoupilo, předchází konfliktům a snaží se chránit obyvatele Znojma. Psi ale nemají primárně tendenci někomu ubližovat," uvažovala Ensingerová. Jejich kynologický klub má sice v Gránicích cvičiště, ale tam mohou pouze členové.

Podle ředitele městské policie Ivana Budína si lidé za tři roky platnosti vyhlášky na pravidla venčení bez problémů zvykli. „Nutné je ještě dořešit úklid exkrementů, tam jsou lidé méně ukáznění. Pokud jde o nápad zřídit volnou plochu v příkopu v Horním parku, byly by nutné nějaké stavební úpravy. Prostory pro volné venčení psů fungují v jiných městech, ale jsou to uzavřená místa," poukázal Budín.

Zatím se ale psům a jejich majitelům na lepší časy neblýská. „O zřízení takové plochy jsme uvažovali, avšak v místech, kde se pohybuje nejvíce pejskařů, jsme nenašli žádnou vhodnou lokalitu," vysvětlila mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Jak dodal šéf znojemských strážníků Budín, přijetí vyhlášky iniciovali tehdy sami obyvatelé Znojma. Jeho lidé řešili opakované stížnosti maminek, které se strachovaly o bezpečí svých dětí zejména v parku.

„Je nutné, aby lidé i psi měli každý svůj životní prostor," vzkázal Budín.

Na současnou situaci, která není jednoduchá v případě, že pes nesnese náhubek, poukázal i Pavel Kovařík. „Je to složité pro pejskaře. Město vydalo vyhlášku, ale nenabídlo již další alternativu. Vhodná plocha k proběhnutí tady citelně chybí," zalitoval.

Další z dotazovaných, Romana Veselá, naznačila, že ani místo, kde by psi běhali volně, není všespasitelné. „Pokud se tam sejde více psů, kdo zaručí, že se mezi sebou snesou a nedojde ke rvačce. Myslím si, že po takových plochách volají zejména ti, co mají psy vychované, poslouchají je na slovo a vědí, co od nich mohou čekat," uvažovala majitelka hned několika menších psů. „V Gránicích chodí spousta lidí, nikdy svou smečku proto nepustím z vodítka. Občas jedeme ale třeba na Bítov, kde je na volno bez obav pustím," prozradila Veselá.

Poukázala ale na to, že spousta lidí si pořídí psa a pak po něm neuklízí. „Často vidím ležet na ulici hromádky, přitom koše a sáčky jsou snad na každém kroku," podotkla.

S četností košů byla také spokojená i Barbora Ensingerová. „Město udělalo dobře, že vyměnilo sáčky. Ty současné jsou mnohem vhodnější," pochválila.

Samotné Znojmo eviduje více než dva tisíce majitelů psů. Základní sazba pro poplatek, který putuje do městské pokladny, je tisíc korun. Nižší je v domech se zahradou v městských částech.