Tradičně jej vede mnohonásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák, ale tentokráte jej vystřídal Ivan Burkert. Důvod byl prostý - i mistr tesař se utne a Josef Zimovčák před několika etapami měl pád, a tak již do Znojma na takzvaném kostitřasu nedojel, ale závěrečného ceremoniálu se samozřejmě účastnil, byť se zalepeným obličejem.

Projekt Na kole dětem, který se uskutečnil letos již po desáté, je etapový sportovní podnik. Cyklotour odstartovala v Aši a navštívila celou řadu měst napříč Českou republikou, kde měl peloton zastávky. Cyklisté jeli od A do Z, tedy z Aše až do Znojma. Místní organizace i města přispívaly na pomoc onkologicky nemocným dětem, svoje finanční dary dávaly i soukromé osoby.

Někteří cyklisté, mezi nimiž byl i profesor Pavel Pafko, absolvovali celou trasu stejně jako šestnáctiletá Zoe, která ji jela i v předchozím roce. Ne každý má ale dostatek času, aby celou trasu absolvoval, a tak se někteří cyklisté k pelotonu přidali jen na určitou část a pak zase skončili.

Ve Znojmě si ještě před příjezdem mohly děti vyzkoušet jízdu na nejrůznějších kolech, pro přítomné byl připraven program, který tuto akci představil. Cyklistika je zdravý sport, i když, jak se tentokráte stalo Josefu Zimovčákovi, může také někdy hodně bolet.

Jiří Eisenbruk