Potvrzuje to například Erika Těšíková ze Znojma. V Rakousku pracuje ve zdravotnictví „Tento týden jsem sice v práci ještě nebyla, teprve tam pojedu, ale zaměstnavatel nám pravidelně posílá aktuální informace. Co se týče ochranných roušek, tak zrovna předevčírem nám psali, že roušky vůbec používat nemáme. Pokud jsme totiž zdraví, nemají význam,“ naznačila Těšíková.
Jak dodala, v práci naopak mají kvalitní respirátory. „Ty nosit máme. Naši pacienti se tak i lépe cítí, věří ve větší bezpečí,“ dodala mladá žena.

V lékárně na výdeji na recept i na výdeji bez předpisu by se měl farmaceut nebo farmaceutický asistent dozvědět o všech užívaných léčivech.
V první linii proti koronaviru bez ochrany. Lékárníkům a doktorům chybějí roušky

Naopak doma zatím zůstává kuchař Vítězslav Vítek, který až do začátku koronavirové pandemie pracoval v jedné z rakouských restaurací. „Podobně jako u nás jsou i v Rakousku hospody zavřené. Zatím se neví, co bude dál. Úřady v Rakousku nefungují a tak čekám na případné informace. I u sousedů mají všichni karanténu,“ naznačil Vítek.

Někteří pendleři jsou však znepokojeni. „Nazval bych to Rakousko jako hrozba pro Čechy. Tam se totiž roušky nenosí nikde. Jel jsem z noční, potkal jsem dva plné linkové autobusy a v nich jsem nezaznamenal nikoho s rouškou. Ani řidiče,“ popsal pendler Josef, jehož celé jméno redakce Břeclavského deníku Rovnost zná.

Za hranicemi pracuje ve firmě s více než tisíci zaměstnanci. „Nemáme žádné bezpečnostní opatření, jen dostáváme vytištěná doporučení, jak se máme chovat, abychom se nenakazili. Mně i všem dalším pendlerům to celé přijde jako časovaná bomba,“ upozornil muž.

Před pár dny na něco podobného poukázal i Petr Los na sociální síti Facebook ve skupině M!kulov. „Lékárna Poysdorf. Od osmi ráno do šesti do večera nám lékárnou prošlo zhruba čtyři sta lidí. Z toho jich asi sto padesát mluvilo přímo na mě. Roušku měl jeden,“ podotkl Los.

Plicní ventilátor. Ilustrační foto.
První nakažený Jihomoravan ve vážném stavu. Napojili ho na plicní ventilaci

Toho, že by se snad nákaza prostřednictvím pendlerů mohla zavést do České republiky z Rakouska, se ministerstvo vnitra neobává. „Vláda ve středu schválila usnesení, které nařizuje všem pendlerům, aby omezili pobyt na území České republiky na nezbytně nutné potřeby,“ uvedla mluvčí ministerstva Hana Malá.

Online reportáž

Pendleři zde nemohou vykonávat například nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými mimo domov. „Stejně tak nemohou vykonávat cesty nezbytně nutné k zajištění potřeb a služeb pro jinou osobu. Tím je myšleno dobrovolnictví či sousedská výpomoc. Nemohou ani vykonávat cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí. To se týká i zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých. Nemohou se ani zdržovat v přírodě nebo v parcích,“ vyjmenovala Malá.

Ilustrační foto
Zavřené hranice? Pole nemá kdo osévat. Zelenina bude dražší, varují zemědělci

I na pendlery se váže povinnost dodržovat všechna ostatní opatření. „Zejména nosit ochranné prostředky dýchacích cest jako respirátory, roušky, ústenky, šátky či šály. Všichni pendleři musí strpět při přechodu státní hranice provedení kontroly příznaků infekčního onemocnění,“ doplnila mluvčí ministerstva.

Co možná nevíte…

- Vláda ve středu schválila usnesení, které pendlerům nařizuje omezení pobytu na území České republiky.

- Pendleři nesmějí vykonávat cesty za rodinou a blízkými mimo domov. Nesmějí působit jako dobrovolníci nebo pomáhat svým sousedům. Nemohou doprovázet své blízké například na úřady. A dokonce se nesmějí ani zdržovat v parcích nebo v přírodě.