Své zkušenosti s tím má i Tereza Šebková, která v kempu na Znojemsku tráví dovolenou. „To, že v kempu nepůjde platit kartou, jsme dopředu nevěděli," svěřuje se žena.

U vstupu do restaurace Camp uvnitř areálu kempu upozorňuje několik cedulí na skutečnost, že zákazníci tam mohou platit pouze penězi. „Kreditní karty nebereme, pouze hotovost!" je napsáno na tabulích. Provozovatelé restaurace chtějí mít jistotu, že to nikdo nepřehlédne. Proto není popsaná pouze jedna, ale hned pět cedulí. Lidé jsou tak jasně obeznámení se situací, ještě než si objednají jídlo a pití.

Vranovská přehrada v hlavní sezoně. Do Campu Bítov si lidé musí připravit peníze v hotovosti. | Video: Deník/Michal Hrabal

Reportérce Deníku tento fakt potvrdil už krátce předtím také jeden z kempujících turistů. „V restauraci vepředu karty určitě neberou,“ ukazuje muž směrem k recepci kempu, v jejíž blízkosti se restaurace nachází.

Blonďatá slečna na recepci kempu objasňuje, proč je platba kartou problematická. „Slyšela jsem, že tam nemají signál. Hosté se ani nikam nedovolají. Takže terminál by tam nefungoval. My jsme tu taky měli problémy, ale teď už je vše v pořádku,“ říká.

Ale ani tam se návštěvník kempu bez hotovosti zcela neobejde. Pokud chce poslat pozdrav z dovolené na Vranovské přehradě, pohled kartou zaplatí. Na sehnání známky už ale potřebuje pár kovových mincí. Stejně tak na koupi žetonů do sprch a dřeva na táborák je lidem platební karta k ničemu.

Mimo areál kempu podle recepční existují výjimky. „Kartou člověk zaplatí na Panelce a v jejich obchodu s potravinami,“ radí ochotně.

Když natěšený výletník zjistí, že peněženku s hotovostí nechal doma a má jenom kartu v telefonu, prázdniny na přehradě pro něj nekončí. Nejbližší bankomat je ve Vranově. „A na benzince na Bítově funguje cashback. Zákazník si koupí třeba žvýkačky a do tří tisíc si může vybrat,“ doplňuje recepční.

V případě nutnosti si lidé mohou vybrat hotovost v bankomatu ve Vranově nad Dyjí, ten je ale vzdálený třináct kilometrů. Navíc v centru městyse je složité najít místo k zaparkování. „Ano, můžete si tu vybrat. Bankomat Komerční banky je hned naproti,“ odpovídá starší žena s brýlemi na nose. Otázka ji nevyvádí z míry, zjevně ji dostává často.

U bankoamtu ve Vranově se v tomto týdnu zastavuje i Tereza Šebková. „Raději jsme si s sebou vzali i hotovost. Ve čtvrtek už jsem si ale ve Vranově vybrala další peníze,“ prozrazuje. Velký problém v placení pouze hotovostí nevidí.

Obeznámení s placením v kempu hotovými penězi jsou zjevně i další turisté. Na břehu bítovské zátoky sedí na ručníku mladý pár. Žena v tygrovaných plavkách podává příteli peněženku. Ten z ní nevytahuje kartu, ale rovnou stokorunu. Zřejmě už se tu budou pohybovat nějakou dobu.

| Video: Youtube

Zda v restauracích či jinde přijímají karty, nebo nikoliv, záleží pouze na majitelích podniků. Podle reakce z ministerstva financí není zavedení povinné možnosti bezhotovostní platby aktuálně na stole. „Máme volné tržní prostředí, kdy se provozovatel může dobrovolně rozhodnout přijímat pouze hotovost. Stejně tak zákazník může vyvíjet tlak na provozovatele tím, že upřednostní místa, kde platby kartou umožňují. Tím přispěje k širšímu akceptování jím preferované platební metody,“ podotýká mluvčí ministerstva financí Gabriela Krušinová.

Z tisícikorunové tržby majitel podniku zaplatí bance na poplatcích přibližně patnáct až dvacet korun. Pronájem platebního terminálu se dále pohybuje v řádech několika stovek. „Dle obecně známých statistik provedených kartovými asociacemi navíc vyplývá, že tržby podniků v gastro segmentu se po zavedení plateb kartou navýší až o třetinu,“ vyčísluje Deníku marketingová expertka Československé obchodní banky Pavla Kuklová.

ALŽBĚTA KADLECOVÁ