„Původně fungovala budova jako motel, restaurace a pivnice. Když na konci srpna vypršela předešlému nájemci smlouva, začal jsem přemýšlet co dál. Delší dobu se zajímám o sociální věci a vím také, že poptávka po těchto službách roste. Proto jsem se rozhodl, že vytvořím zázemí pro sociálně slabší skupiny lidí,“ uvedl realizátor a jednatel společnosti, která penzion provozuje, Rudolf Harant.

Penzion Tereza je určený jak pro matky s dětmi, tak i pro muže, kteří se z nejrůznějších důvodů dostali do svízelné bytové situace. „Máme devět pokojů s třiadvaceti lůžky. V budoucnu bude maximální kapacita kolem třiceti lůžek. Pokoje jsou to dvou, tří i čtyř lůžkové s kompletním sociálním zázemím. Nabízíme stravování, možnost si vyprat, vyžehlit i servis, jako je vyřízení sociálních dávek nebo pomoc při hledání práce. Kdo by si chtěl sám uvařit, má také možnost. Na patře je společná kuchyň,“ popsal majitel.

Tereza funguje krátce a krom pár dělníků ubytovává zatím dva muže, kteří přišli z ulice a hledali pomoc. „První obyvatel penzionu k nám přišel úplně bez prostředků. Já sám osobně jsem pro něj jel a s pár věcmi jsem ho přestěhoval z ulice. Sehnali jsme mu oblečení, ubytovali jsme ho a poskytli veškerou péči, za kterou je nám nesmírně vděčný,“ zavzpomínal Harant.

Veškeré služby jsou zpoplatněny, ale majitel neprovozuje penzion za účelem zisku. „Na začátku projektu jsem vše dotoval ze svého díky firmě, kterou mám. Budu maximálně spokojený, když bude provoz využit a pomůžeme lidem. V žádném případě nefungujeme tak, že chceme vše hned zaplatit a teprve pak někoho ubytujeme. Dveře má u nás otevřené každý,“ upřesnil Harant.

Provozovatel penzionu se nebrání ani pomoci od okolí. „Kdyby chtěl kdokoliv přispět třeba darováním věcí či oblečení, budeme jedině rádi,“ zakončil Harant.