Jediný týden. Tak dlouho trvalo znojemské radnici, než se vypořádala s černou stavbou na svém pozemku. Bagr, dvě tatrovky a malá skupinka dělníků odstranili včera dopoledne malý zděný domek, který před lety bez povolení vyrostl na městském pozemku na ulici Koželužská.

Impulzem pro rychlé jednání vedení města byla petice, pod kterou se podepsalo padesát lidí z Koželužské ulice. Na podatelnu radnice odnesli dokument zástupci petičního výboru minulý pátek.

„V domku se neustále a neoprávněně shromažďují různí bezdomovci, dělají nepořádek a ohrožují své okolí. Parcela, na které je dům načerno postavený, se nachází v památkově chráněném území města Znojma. Černá stavba narušuje ráz krajiny, na kterém si město tak zakládá. Proto město žádáme, aby černou stavbu odstranilo,“ napsal do textu petice jeden z iniciátorů akce, Jiří Jaroš, který bydlí přímo vedle černé stavby.

„O podobných věcech se potřebuji nejprve vůbec dozvědět. A zrovna tohle byl jednoduchý případ. Stavební úřad snadno zjistil, že stavba není povolená, a navíc stojí na městském pozemku. Kdyby šlo o černou stavbu na pozemku soukromém, tak rychle by to určitě nešlo,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Podle něj radnice teprve zjistí, na kolik peněz přišla demolice malého zděného domku. „Zatím to nevíme. Majetkový odbor se pokusí zjistit, kdo vůbec domek postavil a na něm bychom se pak pokusili částku vymoci. Pokud se konkrétní viník nenajde, zaplatí likvidaci městská pokladna. Podobně, jako se to děje u černých skládek, kde se rovněž obtížně zjišťuje viník,“ doplnil starosta.

Domek zbourala společnost VHS. „Řádově půjde o pár desítek tisíc korun. Největší částkou budou peníze, které zaplatíme za uložení suti na skládce,“ upřesnil ředitel společnosti Stanislav Hahn.

Nejbližší sousedé jsou v každém případě rádi, že nevzhledná stavba zmizela. „Je dobře, že se to zbouralo. Snad už teď bude klid, když bezdomovci nebudou mít kde přespávat,“ řekl iniciátor petiční akce Jiří Jaroš.

Spokojen je i další místní. „Bezdomovci tam dělali ohně, hulákali a když jsem je žádal o klid, tak mi na zahradu házeli rozbité lahve. Prý se ale ten hlavní z nich dostal teď nedávno do vězení, protože kradl. Už pár týdnů tu ale díky tomu nikdo nebydlel,“ sdělil Josef Petrů.