Padesát podpisů se sešlo pod peticí, která po vedení města Znojma požaduje odstranění černé stavby na Koželužské ulici. Podle místních se v malém zděném domku schází bezdomovci. Především v noci pak řvou, jeden z nich dokonce fyzicky napadl člověka ze sousedství.

„V domku se neustále a neoprávněně shromažďují různí bezdomovci, dělají nepořádek a ohrožují okolí. Parcela, na které je dům načerno postavený, je v památkově chráněném území města. Černá stavba narušuje ráz krajiny, na kterém si město tak zakládá,“ tvrdí jeden z iniciátorů petiční akce Jiří Jaroš.
Pozemek, na kterém je domek bez povolení postavený, patří městu. „Proto město žádáme, aby černou stavbu odstranilo. Pod petici se podepsalo padesát lidí z Koželužské ulice, v pátek jsme ji předali na radnici a památkářům,“ doplnil Jaroš.

Ke starostovi se petice do včerejšího odpoledne nedostala. „Předpokládám, že ji budu mít nejpozději zítra na stole. Okamžitě nechám údaje z ní prověřit, což bude trvat asi den. Do konce týdne tedy budu vědět, jak o věci rozhodneme. Pokud se informace z petice potvrdí, zasáhneme rychle a důrazně. Samozřejmě v mezích zákona. Výsledkem celého řízení může být i zbourání celé stavby,“ řekl starosta Petr Nezveda.

O tom, že parta bezdomovců na Koželužské ulici může dělat lidem z okolí problémy, ví své i na městské policii. „Na místě jsme několikrát byli. Zvláště pan Gregor je známá postava. Když se napije, tak dělá problémy. Nejčastěji se zdržuje na nádraží, ale přespávat chodí právě do domku na Koželužské,“ potvrdil nářky místních zástupce ředitele městských strážníků Jiří Procházka.

Obyvatelé z Koželužské ulice se svou nynější aktivitou chtějí svézt na vlně razantního přístupu vedení města k nepovoleným stavebním úpravám domů v historickém centru. „Když teď radnice požaduje po lidech v centru třeba výměnu načerno namontovaných plastových oken, tak snad vyslyší i naši žádost o odstranění načerno postaveného domku,“ doufá Jaroš.

Radnice má už od jara k dispozici přehled konkrétních porušení zákona či městských pravidel, které se týkají domů v centru města. „Nejčastěji jsou to právě plastová okna či dveře, vyskytují se i nepovolené zásahy do konstrukce střech, zejména neschválení vikýře,“ uvedl už dříve radní Jiří Kacetl.
Domů, na kterých úředníci našli nějaký nesoulad s předpisy, je mnoho. Vlastníci těchto nemovitostí dostali dopisy s upozorněním na nutnost odstranění závad.

„Pokud jsou lidé ochotni problémy řešit, dá se vše zvládnout i bez sankcí. Jestliže ale odmítají komunikovat, musíme sáhnout k tomu, co nám umožňuje zákon. A to je i exekuce či vystěhování z bytu,“ shrnul radní Kacetl.