Ve slunečném sobotním odpoledni je před doškovou chalupou živo. Řemeslníci rozložili své zboží a začínají lákat kupující. Mezi stánky prochází flašinetář. Hospodář rokuje se sousedy a k živé debatě se přidávají i ženy v šátcích. V ohradě pobíhají kůzlata, v kurníku kokrhá kohout a v neckách čeká valcha na špinavé prádlo.

Výletem do starých časů otevírají Petrovičtí již popáté svou doškovou chalupu. „Pojďte, za chvíli to začne,“ láká děti k posezení u limonády jedna z návštěvnic.

Lidé se pomalu začínají shromažďovat před obecním úřadem, který s doškovou chalupou sousedí. A brzy se dozvídají, že letos je část expozice věnovaná místní krejčové Antonii Fialové. „Antonie v Petrovicích za první republiky provozovala krejčovskou dílnu. Chvíle strávené u pokrokové tety formovaly Věru Fialovou, jejíž nedožité sté narozeniny si připomínáme,“ vysvětluje místní historička Eva Grunová a vzpomíná na to, jak velkou pomocnicí a přítelkyní pro ni Věra Fialová byla. Jen díky ní se podařilo sepsat Kapitoly z dějin obce vydané roku 2005.

Po slavnostním úvodu se prostranství před úřadem mění v improvizované přehlídkové molo. Otevření výstavy o krejčovství doplňují pořadatelé módní přehlídkou. „K vidění jsou společenské šaty, jaké mohla nosit třeba známá herečka Adina Mandlová, plavky nebo prádlo. Přijely za námi dámy z Brna, aby tyto originální modely předvedly,“ přibližuje starostka Irena Závišková, sama v působivém kostýmu.

A pak už si nedočkaví návštěvníci prohlížejí chalupu. Dovnitř chodí po deseti, prostor je totiž poměrně stísněný. „Mají to moc pěkné, každý rok připraví něco nového a je vidět, že se o muzeum pečlivě starají,“ chválí Pavel Herman, který je starostou sousedních Lesonic.

Došková chalupa:
• Venkovské stavení z roku 1850 je unikátním dokladem lidového stavitelství.
• Doškovici koupila obec od dědiců původního majitele roku 2011. Po opravách se změnila v muzeum a otevřeli ji na sezonu 2014.
• Exponáty přibližují běžný život na vsi za starých časů.