Vodohospodáři dokončují poslední práce. V Božicích a Šanově postavili i nové moderní vodojemy. Vodní globus v Božicích zvýší kapacitu vody o padesát kubíků. „Starý vodojem má za sebou už třicet let, bylo potřeba ho vyměnit i kvůli napojení na nové potrubí, přes které poteče pitná voda i do dalších obcí. Projekt nového skupinového vodovodu sahá až do Velkého Karlova, Hevlína, Dyjákovic a Šanova,“ popsal starosta obce Karel Hala.

Svérázný názor na kónický tvar vodojemu má například Radek Novotný. „Božické ufo,“ komentoval fotografii na facebooku.

Podle investora, kterým je Vodárenská akciová společnost, bude napojení na nové potrubí hotovo do konce tohoto roku. „Nový vodojem v Božicích zatím není funkční, je nutné jej ještě napojit na nové potrubí, zajistit jeho vyčištění a provést desinfekci. Jakmile bude zprovozněn, dojde k demolici původního vodojemu,“ potvrdila mluvčí společnosti Iva Librová.

Zdeněk Antonín Kovář směl své veřejné kněžské působení začít až řadu let po svěcení. Prvním působištěm byla znojemská farnost u sv. Mikuláše.
Kapucín Kovář začínal kněžskou službu ve Znojmě

Kapacita vodojemu se podle ní navýší na dvě stě padesát metrů krychlových vody. Je unikátní v tom, že ho nepodpírají žádná lana. „Vodojem je samonosný a upevněný pouze na noze,“ vyzdvihla Librová.

Nový vodojem mají už také v Šanově. „Ten jsme usadili do země o několik dní dříve. Je také nadzemní a nyní připravujeme jeho přepojení. Modernizujeme také tamní úpravnu vod, která bude napojena na nový vrt. Její kapacita se zvýší z dvanácti na sedmnáct litrů za sekundu,“ přiblížila mluvčí vodohospodářů.

Celý projekt s názvem Skupinový vodovod Božice – zkapacitnění vodovodu by měl být podle vodárenské společnosti hotový do konce roku. „Projekt vyšel na sto milionů korun bez daně,“ vyčíslila Librová.

Nový vodovod:

Přivede vodu do Božic, Šanova, Velkého Karlova, Dyjákovic a Hevlína.

Kapacitu vody navýší dva nové vodojemy.

Modernizace se dočkala také úpravna vod v Šanově.

Stál sto milionů korun.