„Déšť mi nevadí, vezmu si deštník a na pivní slavnosti určitě přijdu. Více než pivo mě láká fakt, že potkám spoustu známých, se kterými se jinak nevidím. Vyrazíme od nás ze Suchohrdel celá parta. Hudební program mě tentokrát ale moc neláká," podotkla pravidelná návštěvnice pivních slavností Marie Mašková.

Letos návštěvníci zažijí slavnostní atmosféru. Hostan totiž slaví narozeniny. Pivo, pojmenované podle sládka Hostana, se totiž vaří na Moravě už šest set padesát let. „Tradiční naražení prvního sudu jsme se letos rozhodli nahradit nakrájením velkého dortu přímo na pódiu. Sladkou laskominu pak rozdáme návštěvníkům," uvedla manažerka firmy Heineken Silvie Jacquesová.

Na místě budou pořadatelé nabízet pivo Hostan. „Chybět nebude ani oblíbený Zlatopramen Radler a limonáda Zulu. Nabízet budeme i prémiovou značku Heineken," dodala Jacquesová.

Ochutnat pivo mohou lidé v sobotu také poněkud netradičně ve Znojemském podzemí. „Zájemci zaplatí u pokladny běžné vstupné a během prohlídky podzemí je pak čeká ochutnávka piva. Podzemí je zpřístupněno mezi desátou hodinou dopolední a pátou hodinou odpolední," pozvala pracovnice Znojemské Besedy Jana Alexová.

Program na Masarykově náměstí začíná v sobotu v pravé poledne. Již ve dvě hodiny odpoledne se na podiu představí rocková kapela Čankišou, která se v hudbě nechává inspirovat etnickými vlivy. O půl čtvrté vystoupí rockoví Clou a v pět hodin Peter Bič Projekt, Zlatí slavíci ze Slovenska. Hvězdou večera pak bude Kryštof s Richardem Krajčem. „Kapela Kryštof je pro mě opravdovým lákadlem, moc se na ně těším a doufám, že vyjde počasí," svěřil se Václav Volf z Miroslavi.

Dříve vizovaná metalová legenda Arakain nakonec nevystoupí. „Na sobotních Pivních slavnostech Hostan dojde ke změně v programu. Legendární kapela Arakain nevystoupí a náhradu za ni usilovně hledáme ," informovala za Heineken Kateřina Beute.

Pivní slavnosti navštívilo loni sedm tisíc lidí, kteří vypili devadesát hektolitrů pěnivého moku. Název Hostan pochází od prvního historicky doloženého sládka Hostana, který se objevuje v seznamech měšťanů s právem vařit pivo již ve třináctém století. Pivovar ve Znojmě pochází z osmnáctého století. 1993 jej zprivatizovala firma Hostan, o deset let později pivovarkoupil Heineken. 2009 skončila definitivně výroba piva ve Znojmě a následující rok jej město koupilo za šestadvacet milionů. Od té doby pro něj hledá využití.

Z programu:

14.00 Čankišou – etnické vlivy na rockovém základě

15.30 Clou – punk-rocková kapela

17.00 Peter Bič Projekt – Zlatá slavíci ze Slovenska

19.30 Skupinu Arakain, která na akci nevystoupí, nahradí na pódiu v půl osmé uznávaný zpěvák, bubeník a skladatel David Koller.

21.00 Kryštof – rock- pop s frontmanem kapely Richardem Krajčem