Pivovarníci a výrobci limonád patří k těm, kdo nejvíce vítají vedra, při nichž odpolední teploty sahají k historickým maximům naměřeným v kuchařovické meteorologické stanici. Ve znojemském pivovaru i sodovkárně roste výroba až na dvojnásobek. Prodavači rychlého občerstvení ve městě ale vyhlížejí chladnější dny, když lidé utečou před horkem k vodě, ubývá jim zákazníků.

„Horká sezona svědčí nejen odbytu piva, ale především nealkoholickým limonádám. Oproti minulému týdnu vyrobil Hostan téměř o polovinu více všech značek piva v lahvích i v sudech. Výroba limonád ZULU vzrostla o téměř sto dvacet procent,“ sdělila Kateřina Eliášová, mluvčí Starobrna, pod které znojemský Hostan spadá. Dělníci v pivovaru se hned tak nezastaví. „Ve srovnání s předchozím týdnem naše objednávkové oddělení prodalo třikrát víc sudových limodnád,“ dodala Eliášová.

Spokojeni jsou i v přímětické Moně.

„Léto je pro nás vždy silnější sezonou. Nejvíce na odbyt jde nyní především naše žlutá pravá sudová limonáda. Vzrostla také poptávka po našich dalších výrobcích zejména EuroAqua a Malinovém pití,“ vypočítal obchodní ředitel firmy.

„Už se těším, až ta vedra přejdou. Teď raději ani moc nechodím ven. Když už musím něco vyřizovat, koupím si točenou limonádu nebo zmrzlinu,“ svěřil se mladík Jiří Pekárek, který po Pražské ulici spěchal na jednání do města.

Objednávky v těchto dnech zvyšují nejen stánky u pláží, ale i městské restaurace. Těm o prázdninách a zejména v horkých dnech spíše ubývá v čase oběda. „Přes den chodí na jídlo poněkud méně lidí. Restaurace se zaplní hlavně večer. Limonád i piv vytočíme v horkých dnech asi o třetinu víc než jindy,“ řekl zástupce vedoucího velké restaurace poblíž Pražské ulice Josef Jedlička.

Další živnostníci už raději vyhlíží mírnější dny. „Když je takhle horko, jdou obchody hůř. Vodu nebo limonádu si sice koupí třeba každý druhý zákazník, ale celkově je lidí mnohem méně,“ řekl Pavel Krejčí ze stánku s občerstvením na náměstí Svobody. Čeká, že tržby budou lepší, až se slunce zase schová za mraky. „Teď jsou turisté a rekreanti na Vranově a jinde u vody. Do města zase přijedou až bude trochu pod mrakem a chladněji,“ shrnul své zkušenosti stánkař.