Návrh se podle ČTK týká administrativní budovy, sladovny a varny se stáčírnou, kde bylo i technologické zázemí pivovaru. Podle odborníků je velice cenné i vybavení některých součástí areálu. Zejména technické zařízení varny, které bylo vyrobené v třicátých letech minulého století v závodě Škoda.

„Pivovar je jednou z dominant města a stojí v blízkosti hradu a rotundy. Tvoří výrazné a charakteristické panorama, které je potřeba respektovat,“ řekl znojemský památkář Jan Kozdas. Dodal, že jeden z objektů je podle něj barokního původu.

S návrhem prohlášení areálu za kulturní památku souhlasí i historik jihomoravského muzea a znojemský radní Jiří Kacetl.
„Za památku by odborníci měli prohlásit jen hodnotné části, které jsou v pivovaru. Potom je totiž větší možnost čerpat dotace z ministerstva kultury, které těmto památkám poměrně přeje. Prohlášení by se však mělo udělat tak, aby nebyly chráněné i nehodnotné věci. Aby potom nedošlo k tomu, že v případě zbourání montované betonové věci dojde k průtahům,“ popsal radní Kacetl.

Město už má k dispozici první obecnou urbanisticko-architektonickou studii naznačující typy vhodného využití pro jednotlivé části areálu. „Avšak konkrétní využití ještě čeká na upřesnění. Určitě si však město přeje prohlásit pivovar kulturní památkou,“ informovala mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Heineken nechal v areálu i technologie, včetně historicky cenného vybavení varny. Kulturní památkou by měly být podle Šipošové prohlášené i kotle, které jsou turisticky atraktivní. „Na kotle bude zřízeno věcné břemeno. O jejich dalším osudu se rozhodne až po výsledku řízení u ministerstva kultury,“ řekla.

Město s Heinekenem kvůli koupi areálu už uzavřelo dvě smlouvy. „Podle první z nich má do konce října město zaplatit šestadvacet milionů korun. Druhá smlouva je o budoucí spolupráci Znojma a Heinekenu při dalším rozvoji areálu. Heineken se zavázal darovat městu sto tisíc korun na rozvoj areálu a je ochoten podílet se na dalším developerském rozvoji areálu,“ řekla mluvčí.

Otázku využití areálu bývalého pivovaru Hostan už řešili i znojemští radní. Volební lídři se shodují v tom, že chtějí pivovar více otevřít. V pivovaru by mohl mít místo hotel, muzeum pivovarnictví a okurkářství nebo minipivovar s restaurací. V nápadech na využití se už ale liší. Vedle námětů z oblasti cestovního ruchu a kultury padají i návrhy na drobnou výrobu.

V areálu Hostanu se pivo vařilo od roku 1720. Výrobu ukončil jeho vlastník, společnost Heineken, v loňském roce a přesunul ji definitivně do Brna.