Právě jen pivo této nadnárodní značky bude po dalších pět let v pivovaru k mání. Pivo speciálně uvařené ve Znojmě budou moci zájemci ochutnat jen v restauraci na Masarykově náměstí, kterou místní znají jako Country Saloon. „Již letos budeme vyrábět pivo v rekonstruovaném pivovaru. V druhé polovině března začneme s rekonstrukcí administrativní budovy. Součástí nájemní smlouvy uzavřené s městem, je i převzetí závazku, že po dobu pěti let od rekonstrukce nesmíme v našem pivovaru prodávat a nabízet jiné produkty na bázi sladu, než produkty z portfolia společnosti Heineken," vysvětlil Miroslav Harašta, který stojí v čele společnosti Znojemský městský pivovar.

Jak doplnil, reagují právě tak, že se uchází o nebytové prostory ve Znojmě. „Prostory na Masarykově náměstí považujeme za optimální pro vybudování pivovarské restaurace," dodal Harašta.

Pronájem restaurace s kuchyní schválili Znojemskému městskému pivovaru na pět let radní v polovině února za nabízené nájemné pětadevadesát tisíc korun ročně.

Změnu situace kritizují opoziční zastupitelé, kteří vše vnímají jako jeden z dalších podvodů na voliče. „Vedení města naslibovalo pivovarskou restauraci a předložilo časový harmonogram. Slibovaný pivovar vznikne pouze v administrativní budově, kam postaví kotle. Je možné, že restaurace v těsném sousedství Besedy bude fungovat, ale není to přesně to, co slibovali, podotkl Jiří Kacetl (Pro Znojmo) s tím, že není možné, aby představitelé radnice neměli dopředu dořešené právní záležitosti, a omezení zjistili až následně.

Restaurace v zadním traktu Znojemské Besedy byla volná rok a půl. „Posledním nájemcem nebytových prostor na Masarykově náměstí 22 byla Petra Veselá. V červnu 2013 dostala výpověď z důvodu dlužného nájemného. Od října 2013 je tento prostor volný," vysvětlila mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Jak doplnila, Znojemska Beseda měla o tento prostor zájem. „Záměrem bylo vybudování nového výstupu z podzemí s malým informačním centrem, což se však ukázalo jako technicky nemožné. Vznikl i nápad na literární kavárnu v režii Besedy. Na rekonstrukci však Beseda nemá finanční prostředky, proto nabídlo město jako řádný hospodář prostory k pronájmu," dodala Pastrňáková.

Pronajmout část areálu bývalého pivovaru se rozhodla znojemská radnice těsně před komunálními volbami. Rychlé schvalování dlouhodobého pronájmu na sklonku volebního období ostře kritizovala opozice i odborná veřejnost. Investorem je společnost marketingového speciality Miroslava Harašty, který se řadu let pohybuje v pivovarnictví. „Do dvou let má vybudovat nově vzniklá společnost městský pivovar v části areálu minipivovar, stylovou restauraci a prodejnu piva," přiblížil tehdy projekt starosta Vlastimil Gabrhel s tím, že za třicet let by investor zaplatil městu na nájemném sedm milionů korun.

Do budov a areálu společnost investuje kolem čtrnácti milionů korun. Ve Znojmě hodlá vařit světlé výčepní pivo, klasický ležák, svrchně kvašený ležák a jedno speciální pivo doplňované o sezónní speciality.

Areál bývalého pivovaru Hostan koupilo město v roce 2010 za šestadvacet milionů.