Staří lidé si pomalu sedají na lavičku před zámkem a v hovoru se vrací k rokům, kdy i oni byli mladí a stejně jako děti na nedalekém hřišti stavěli třeba mlýnky na potoce.

Právě domov důchodců a jeho obyvatelé asi vykreslují nejznámější kolorit vesničky Plaveč, která leží jen pár minut autem od Znojma. Možná i proto je zdejší domov pro důchodců tak oblíbený mezi lidmi z města. Za rodiči a prarodiči je to sem jen kousek.

„V domově pro důchodce našlo práci kolem třiceti místních obyvatel,“ pochvaluje si starosta Plavče Petr Beck další aspekt, kvůli kterému jsou místní rádi, že tu zařízení mají.

V letošním roce dokončuje vedení domova opravy budov, která začaly už minulý rok v listopadu. „Během rekonstrukce dělníci vymění okna i všechny rozvody, nakoupíme nový nábytek, vyřešíme bezbariérový přístup, většinu pokojů přestaví zedníci na dvoulůžkové a položí novou dlažbu kolem budovy.

Kapacita domova bude po rekonstrukci třiasedmdesát míst,“ vypočítává ředitel místního domova s pečovatelskou službou (DPS) František Vybíral.
Obyvatelka zdejší „dépeesky“ Zdenka Svobodová tu žije dva roky. „Bydlíme tady oba s manželem. Přestěhovali jsme se sem z Ivančic, protože se zde uvolnilo místo. Máme k dispozici pěkný pokoj se sociálním zařízením, ve kterém se nám líbí. Připomíná nám to více domácí prostředí. Sestřičky jsou tady velice ochotné a pečlivé, takže je musím pochválit. Všechno co potřebujeme, tak tady máme k dispozici. Nemůžu si stěžovat,“ říká žena.

Plavečský zámek

Perlou vesnice je rotunda, kterou mnozí nazývají sestrou znojemské rotundy svaté Kateřiny. Stavba je zasvěcena Františku Xaverskému. Pozornost návštěvníků si bezesporu zaslouží i plavečský zámek, který dnes slouží právě jako domov pro důchodce. Lákadlem pro turisty je ale i zřícenina hradu Lapikus, stojícího asi tři kilometry daleko od obce ve zdejších lesích. Z něj ale do dnešních dnů zbyly jen hromady kamení.

Plaveč ale nežije jen minulostí. Ve starostenském křesle tu první volební období úřaduje Petr Beck. Funkce starosty se mu prolíná s profesí stavebního technika. „Není jednoduché sedět zároveň na dvou židlích, ale mě obě povolání baví a snažím se je dělat pořádně,“ vysvětluje.

Plaveč je jeho rodnou vsí. „Narodil jsem se tady, ale dětství jsem prožil v nedalekých Mikulovicích. Později jsem se sem opět vrátil. Úřadovat jsem tady chtěl především kvůli změnám,“ svěřuje se první muž obce.

Vesnice přitahuje i spousty turistů. Okolní příroda nabízí výlety po okolí a několik památek. „Nejvíce zajímavá je rotunda a určitě i zřícenina hradu Lapikus, ze kterého se dodnes dochovalo pouze torzo hradní věže. TJ Sokol každoročně pořádá na Lapikus výlet i s programem. Lidé tam často chodí na procházky a i turisté se hodně ptají, kudy by se tam dostali. Celé údolí řeky Jevišovky i se zříceninou patří do Chráněné krajinné oblasti Jevišovka. K cestovnímu ruchu nám také přispěla výstavba Výrovické přehrady,“ říká starosta.

Myslivecký ples

Společenský život v obci zpestřuje hned několik akcí. „Každoročně pořádáme tradiční posvícení, masopust, dětský den a letos se už podvanácté soutěžilo o pohár starosty v malé kopané. Velice oblíbený je i ples, který pořádají rudličtí myslivci v naší sokolovně,“ tvrdí starosta.

Za prací a školou musí ale plavečtí dojíždět do okolních měst a vesnic. „Školku se snažíme držet za každou cenu, ale školu bohužel nemáme. Děti dojíždějí hlavně do Mikulovic. Co se týče práce, v obci podniká pár živnostníků, je tu dům s pečovatelskou službou a agrodružstvo zaměstnává také pár lidí. Zbytek ale musí dojíždět za prací do okolních vesnic nebo do Znojma,“ přiznává Beck.

Pavličtí postrádají i kostel. „Mše se konají každou sobotu večer v naší rotundě. Farář dojíždí z Mikulovic,“ popisuje zástupkyně ředitele DPS Pavlína Tomášková.

Trnem v oku je pro místní hlavně chybějící kanalizace. „Musíme počkat, jestli dostaneme dotace. Žádost je podaná. Další věc, kterou potřebujeme dobudovat, je chodník v nové ulici. Dále chceme dodělat zeleň, postavit multifunkčního hřiště, a pokud dostaneme dotaci, opravili bychom i školku.
Potřebuje nová okna a zateplení,“ vysvětluje starosta.

Na úbytek obyvatel si ale Plaveč stěžovat nemůže. „Mladé lidi tu máme a nemám pocit, že by utíkali. Snažíme se totiž zajistit stavební pozemky jak pro místní, tak i pro přespolní. Dvacet stavebních míst je prodáno a chystáme další,“ dodává Beck.

Něco z historie
1216 – první písemné záznamy o obci Plaveč
16. století – vybudován plavečský zámek
1234 – postavena rotunda
14. století – byl postaven hrad Lapikus
15. století – hrad zanikl, dodnes se dochovala pouze jedna zeď
1791 – koupil statek Plaveč Josef Widman
1868 – zbudována krypta pod rotundou, kde je pochováno sedm členů Widmannova rodu – posledních majitelů plavečského panství
1945 – jako úplně poslední byl uložen do hrobky baron Vojtěch Widmann
1950 – zámek v Plavči převzala charita a zřídila v něm ústav pro přestárlé a zmrzačené
1984 – byla dokončena Výrovická přehrada, která významně přispěla k rozvoji cestovního ruchu v Plavči
2003 – zámek je včetně ostatních budov a parku majetkem Jihomoravského kraje a je i nadále využíván jako domov pro seniory