Projekt a žádost o dotaci na přeměnu jízdárny v hodnotě sto milionů korun připravovalo minulé vedení radnice tři roky. „Žádost o dotaci jsme podávali loni v září. Vznikne nejen společenský sál až pro osm set osob, ale také další prostory pro pořádání workshopů, ateliéry, opraví se přilehlé parkoviště a podobně. Podpořil nás i Jihomoravský kraj. Je to obrovský úspěch pro Znojmo a značná úspora pro jeho rozpočet,“ reagoval také bývalý starosta Jakub Malačka.

Ministerstvo kultury rozhodnutí na dotaz Deníku nejprve nepotvrdilo. „Ministr kultury Martin Baxa o výsledcích dotační výzvy již rozhodl, ministerstvo je zveřejní v nejbližších dnech,“ nechtěla být konkrétnější mluvčí rezortu Jana Zechmeisterová. O několik hodin později ministerstvo zveřejnilo, že Znojmo dostane 59 milionů korun.

Variantou by mohla být oprava kdysi slavného Hotelu Znojmo, jinak místními nazývaného Domečku v Pontassievské ulici. Budovu za tím účelem koupilo město od České spořitelny už v roce 2018.
Poslední plesy a koncerty. Znojemská Dukla plánuje zavřít sál pro akce

Komentovat to před oficiálním oznámením nechtělo nejdřív ani vedení znojemské radnice. Poté se k dotazu Deníku vyjádřila místostarostka Bohumila Beranová. „Mohu s potěšením konstatovat, že ministerstvo kultury oficiálně potvrdilo poskytnutí finanční podpory na rekonstrukci jízdárny Louckého kláštera ve Znojmě ve výši 59,3 milionů korun. Předpokládané celkové náklady jsou přibližně 102,5 milionů korun, Znojmo dá ze svého rozpočtu zhruba 43,2 milionů korun,“ upřesnila Beranová, jež má na starosti kulturu.

Získáním dotace hodlá město vyřešit chybějící prostory pro pořádání velkých akcí, zvlášť po avizovaném zavření jediného velkého sálu ve městě v budově Dukly. Jeho přestavbu na byty plánuje provozovatel na rok 2025. „Předpokládáme, že s rekonstrukcí začneme letos na podzim. Věříme, že vše stihneme do léta následujícího roku, tak aby jízdárna nahradila z velké části sál v končící Dukle,“ ujistila Beranová.

Po získání peněz mají totiž Znojemští na rekonstrukci jízdárny necelé dva roky. Podle podmínek musí být dotovaný projekt hotový nejpozději do konce září 2025. Zprávu uvítal například předseda znojemské Taneční skupiny Single Dominik Jelínek. „Snažíme se ve Znojmě pořádat taneční kurzy, zatím v sále Dukly. Tam je však podle sdělení provozovatele riziko ukončení provozu. Velký reprezentativní sál pro společenské akce ve Znojmě bychom uvítali,“ podělil se Jelínek.

Jízdárna u Louckého kláštera sloužila vojákům, Znojemští ji chtějí přestavět na kulturní multifunkční centrum.
Jízdárnu chtějí Znojemští zvelebit. Za 100 milionů korun. Víme, co tam bude

K budoucímu využití historické jízdárny se zatím staví opatrně. „Jsme v očekávání, jak to celé dopadne. Záležet bude také na tom, jaké tam vznikne zázemí pro účinkující nebo jaká bude výše nájmů. Každopádně je to pozitivní informace,“ dodal Jelínek.

Znojemští mají k rekonstrukci už stavební povolení, projektovou dokumentaci i smlouvy s dvanácti partnery, kteří by chtěli v jízdárně pořádat více než dvě stovky akcí ročně. Z jízdárny s konírnou, jež kdysi sloužily i rakousko-uherské armádě, chtějí vytvořit kulturní a kreativní centrum.

Hlavním cílem udělení dotace bylo podle mluvčí ministerstva kultury Jany Zechmeisterové zajistit rozvoj kulturního a kreativního zázemí. "Budoucí kulturní a kreativní centra mají sloužit jako spojení aktivit mezi jednotlivými oblastmi a sektory. Nejde tedy například o čistou revitalizaci objektu či vybudování klasického kulturního zařízení využívaného pro komerční a nekomerční kulturní akce, ale o více formátové či více žánrové pojetí rozvoje kulturních a kreativních předností daného území," upozornila Zechmeisterová.

Jízdárna Louckého kláštera. Ilustrační foto
Znojmo chystá obnovu loucké jízdárny. Hostit bude plesy i koncerty

Jízdárnu v areálu národní památky Louckého kláštera koupilo město před třinácti lety. Stavba sloužila armádě až do 90. let minulého století. Nyní je k dispozici pro pořádání kulturních akcí, v části skladuje vína znojemské vinařství.