„Baví mě ruční práce a přidala jsem se proto, že je to pro dobrou věc. Pomohla jsem také dohodnout sběrná místa, která jsem v prodejně s prádlem a háčkovaným zbožím na Masarykově náměstí ve Znojmě a v Butiku Brusinky ve Velké Mikulášské," vysvětlila Ivana Chalánková s tím, že k pletení se nově přidala také děvčata z učiliště na Přímětické ulici ve Znojmě. „Těší mě, že dívky v dnešní době ještě umí vzít jehlici nebo háček do ruky," dodala Chalánková.

Podle organizátorů projektu zabere uháčkování takového dílu zhruba půl hodiny a může zachránit dětský život. Pro jednu deku je potřeba pětatřicet částí, které pak v Africe vytvoří přikrývku. Každá pletařka musí pamatovat na to, že na čtverci zanechá padesáticenti­metrovou přízi právě kvůli sešívání. Zručné ženy mohou přibalit také čepičky, vesty nebo rukavičky.

Lidé ve Znojmě se do pomoci africkým zemím mohou zapojit také odevzdáním starých autolékárniček. Obvazy či obinadla tak mohou ještě dobře posloužit. Sběrná místa jsou ve Zdravotních potřebách ve znojemské Jarošově ulici a nebo také v Domě dětí a mládeže na Sokolské. „ Odtud pak poputují k humanitárním organizacím, které je odvezou do africké Gambie coby součást charitativní akce Kola pro Afriku," přiblížila Vítězslava Šolcová, která použité lékárničky ve Zdravotních potřebách shromažďuje. Lidé mohou prošlé lékárničky odnést také do vestibulu základní školy v Pražské ulici.

Do pomoci Africe se zapojily také děti ze Základní školy v ulici Mládeže ve Znojmě. „Cílem je postavit co nejvíce sněhuláků, a za každého z nich vybíráme startovné," přiblížila ředitelka školy Romana Loydová s tím, že sněhového krasavce stavěly děti prvního i druhého stupně.

Ve škole zatím postavili jednatřicet sněhuláků a vybrali necelé dva tisíce korun. Nyní čekají na další sněhovou pokrývku a spolu s nimi více než tři sta škol v zemi. Vybrané peníze pomohou africkým dětem na cestě za vzděláním. Společnost Kola pro Afriku za vybrané peníze zajišťuje převoz starších kol do africké Gambie.

Tamní děti totiž musejí v tropických čtyřicetistupňových vedrech putoval do školy i šestnáct kilometrů. Kolo jim má tuto strastiplnou cestu ulehčit. „Díky obrovskému zájmu se nám sběrná místa po celé zemi zaplnila stovkami kol," poděkoval na webu ředitel společnosti Kola pro Afriku Roman Posolda.

Starší, nejlépe horská kola, pomáhá shromažďovat od roku 2012 základní škola v Pražské ulici, další sběr by měl začít podle organizátorů na jaře.