„Necháme si to líbit?,“ ptá se obyvatel Znojma otec desetiletého hocha, kterého měli napadnout Romové. Vyzývá všechny s podobnou zkušeností, ať je řeší udáním na městskou policii nebo na podatelnu města. Veřejně také sdílel dokument s vysvětlením, které podal strážníkům.

Vyplývá z něj, že jeho syn byl ve středu večer s kamarádem na Městské plovárně Louka v jednom z bazénů, když k němu přistoupila skupinka romských dětí ve věku asi deset až čtrnáct let. Nejdříve po něm plivaly. „Následně ho jeden z nich chytil kolem krku a další tři se mu snažili potopit hlavu pod vodu. To se jim na chvíli povedlo. Poté, co se syn vynořil z vody, začal volat o pomoc,“ popsal s tím, že romské děti utekly a jeho syn má po napadení pohmožděný krk a bolí ho záda.

Podle informací Deníku nebylo naštěstí nutné přivolat záchrannou službu. Městská policie vyhodnocovala kamerové záznamy a vyslýchala svědky události.

Město událost prošetřuje. „Máme už analýzu kamerových záznamů a výpovědi dalších lidí. Zatím mohu říct, že další relevantní výpovědi se od výpovědi otce zmíněného chlapce do určité míry liší. Mohu také potvrdit, že nedošlo k žádnému vážnému zranění, alespoň o tom nevypovídají žádné oficiální záznamy. Po prošetření věci veřejnost se závěry seznámíme,“ sdělil Deníku mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík. Jak doplnil, plavčíci reagovali na incident mimo jiné tak, že přivolali hlídku městské policie.

Právě se strážníky město situaci na koupališti vyhodnocuje, zapojené jsou i další subjekty. „Jenom starostka města se v uplynulých dvou dnech účastnila několika schůzek, kde se řešila tato konkrétní událost i dlouhodobá možná rizika v této lokalitě i jinde. Konkrétně plovárna je monitorována kamerami a pracujeme na dalším zlepšení systému preventivní ochrany, aby nedocházelo k incidentům a návštěvníci koupaliště nebyli omezování během rekreace. Odmítáme, že by situace byla mimo kontrolu,“ vzkázal Kovařík.

Neutěšená bezpečnostní situace ve městě se opakuje každé léto. Městská policie spustila náborovou kampaň, aby doplnila stavy.  Situaci má pomoci řešit nezávislý expert. Také nyní budou chodit v ulicích zdvojené hlídky policistů a strážníků. „Zaměří se zejména na lokality s vyšší koncentrací lidí, zejména v centru města. Mají přispět k udržování veřejného pořádku a bezpečnosti obyvatel i návštěvníků Znojma," uzavřel mluvčí.

K diskuzi o řešení situace ve Znojmě zve občany města opoziční zastupitel a bývalý starosta Jakub Malačka. Setkání se koná v GaPu na Kollárově ulici ve čtvrtek 27. června v pět hodin odpoledne. „Naše diskuze bude mít jasná pravidla. Nebude se připouštět vzájemné urážení nebo vyzývání k agresi. Cílem bude nejen otevřeně pojmenovat konkrétní problémy, ale především vydefinování opatření, která budeme chtít zavést či upravit, abychom obnovili klid a harmonii v našem městě," vyzval Malačka.