Pokud totiž přimrzne anebo dokonce nasněží, hrozí jim až dvoutisícová pokuta. Zimní pneumatiky jsou totiž od prvního listopadu až do posledního března povinné.

Zvýšený zájem o přezutí pneumatik zaregistrovaly všechny pneuservisy na Znojemsku. „Lidé na povinnost mít zimní gumy reagují a je to znát. Objednávky máme na čtrnáct dní dopředu. Jsme tu denně od osmi ráno a pracujeme až do osmi večer. Zatím jsme uspokojili všechny zájemce o koupi zimních pneumatik. Takový zákazník má navíc při montáži přednost,“ informoval majitel znojemského pneuservisu Jan Kárník. Pokud potřebné pneumatiky na konkrétní auto chybí, do čtyřiadvaceti hodin je podle majitele servisu z centrálního skladu dovezou.

"Pokud si člověk přiveze vlastní pneumatiky a potřebuje je nasadit na disky, může se cena za takové přezutí vyšplhat až na tisíc korun. Záleží na množství materiálu, které nakonec použijeme. Disk může být například různě naražený. Jen obyčejné přehození čtyř kol, které již zimní gumy mají nasazené, stojí s vyvážením tři sta dvacet korun," upřesnil Kárník.

Převážně nutnost

Plné ruce práce mají také v pneuservisu v Hrušovanech nad Jevišovkou. Zájemce o výměnu pneumatik se zde musí předem objednat. „Do konce října máme zcela plno. Lidí jezdí více než minulou sezonu. Povinnost mít zimní gumy se bezpochyby projevila. Řidiči povinnost mít zimní gumy přijali převážně jako nutnost,“ sdělila manažerka servisu Ivana Drahozalová.

Po telefonické objednávce lze přezout na zimu v Pneuservisu Fiala v Moravském Krumlově. "Je lepší telefonicky se dopředu objednat. Lidé mohou volat v sobotu i v neděli," řekl majitel servisu Tomáš Fiala.

Asi o deset dní dříve než obvykle začali na zimní pneumatiky přezouvat v pneuservisu nedaleko Louckého kláštera ve Znojmě. „Lidí je dost, ale přezujeme všechna auta, která zájemci přivezou. Nad novelou zákona se řidiči spíš pousmívají. Nový zákon, jak už to u nás bývá, zas až tak přísný vůči řidičům totiž není,“ řekl šéf servisu Pavel Vrána.

Jeho slova potvrdil i vedoucí dopravního inspektorátu ve Znojmě Robert Pešek. „Zákon ukládá, že od prvního listopadu musí mít řidič obuté zimní pneumatiky tam, kde lze předpokládat, že bude na vozovce sněhová vrstva nebo námraza. Pokud tedy řidič pojede po prvním listopadu na letních pneumatikách na silnici bez námrazy a bez sněhu, nic neporušuje. Jestliže ale pojede na sněhu či námraze bez zimních pneumatik, dopouští se přestupku. Za ten můžeme udělit pokutu do výše dvou tisíc korun,“ přiblížil Pešek.

Potíže bude mít řidič, který na sněhu či námraze způsobí na letních gumách nehodu. „To je však záležitost pojišťovny. V případě, že věc vyřešíme na
místě pokutou, bude skutečnost, že takový řidič měl na vozidle letní pneumatiky, přičtena k tíži dotyčného řidiče,“ naznačil Pešek.

Na zimní sezonu je již dobře připraven Stanislav Hohl. „Zimní pneumatiky už na autě mám. Používám je asi šest či sedm sezon. Jednu sadu kol mám na elektronech s letními, druhou na obyčejných kolech se zimními pneumatikami,“ svěřil se Hohl.

Výrazný rozdíl

Na denních cestách ze Znojma do Brna se mu zimní pneumatiky mnohokrát vyplatily. „Rozdíl v chování zimních a letních gum je výrazný. Například když jedu časně ráno, kdy ještě silnice v zimě nejsou ošetřené, často mi zimní pneumatiky pomohly,“ informoval řidič.

Podle pracovníka pneuservisu v Milíčovicích si lidé nově obouvají zimní pneumatiky v obavách z postihu od policistů. „Setkávám se s názory, že si řidič chce dát zimní gumy proto, aby se nemusel hádat s policisty. Takovým řidičům vysvětluji, že je to povinnost a také to, jak se vlastně zimní pneumatiky na sněhu či promrzlé vozovce chovají a v čem jsou lepší, než letní,“ řekl Jiří Švéda.

Dobrá zimní pneumatika výrazně zkracuje například brzdnou dráhu. Je ovšem nutné hlídat hloubku dezénu. Hloubka vzorku hlavních dezénových drážek pneumatiky musí být nejméně čtyři milimetry na všech kolech u vozidel do tří a půl tuny nebo nejméně šest milimetrů na všech hnacích kolech aut nad tři a půl tuny.

CENY PŘEZUTÍ (výměna vlastních pneu bez druhých disků)

Pneuservis Ševeček, Lidická, Hrušovany nad Jevišovkou ...... 500 Kč

Pneuservis Vrána, Loucká, Znojmo ...................................... 550 Kč

Pneuservis Fiala, Tiskárenská, Moravský Krumlov ................. 600 Kč

Pneuservis Kárník, Sokolská, Znojmo......................750 až 1 000 Kč

Pneuservis Švéda, Milíčovice ................................................800 Kč

Zdroj: Pneuservisy