Už i tak bojují o každou korunu, aby se v nich lékaři a zdravotníci mohli nadále starat o pacienty. Koronavirová krize je ale žene do záhuby. I jihomoravské nemocnice a další zdravotnická zařízení tvrdě zasáhly nečekané výdaje v podobě nákupu ochranných pomůcek a dalších nutností. Krajští zastupitelé proto tento týden rozhodli, že mezi krajem zřizovaná zařízení rozdělí pětašedesát milionů. Ani takováto částka ale spásu nepředstavuje.

KDO KOLIK DOSTANE

* Zdravotnická záchranná služba JMK: 20 milionů

* Nemocnice Ivančice: 12 milionů

* Nemocnice Břeclav, Nemocnice Kyjov: 7,5 milionu

* Nemocnice Vyškov: 6,5 milionu

* Nemocnice Hustopeče: 3 miliony

* Kruh Znojmo – centrum zdravotních služeb pro děti: 2,5 milionu

* Jihomoravské dětské léčebny,
Nemocnice Znojmo – 2 miliony

* Nemocnice TGM Hodonín: 1 milion

* Nemocnice Tišnov, Krůček Kyjov – centrum zdravotních služeb pro děti: 0,5 milionu

Podle krajského radního Milana Vojty nemocnicím umožní nová peněžní injekce dále fungovat. „Organizace se dlouhodobě potýkají se zhoršenou finanční situací, způsobenou zejména nedostatečnými platbami od zdravotních pojišťoven. Letos se k tomu přidala koronavirová pandemie, která zásadně ovlivnila hospodaření zařízení. Velký dopad měly výdaje na ochranné pomůcky, zvýšené náklady na platy, ale i výpadky příjmů,“ poznamenal Vojta.

Velkou zátěž pro rozpočty nemocnice představují také náklady na fungování odběrových míst a testování.

Nemocnice jsou za přísun dalších peněz vděčné, i tak ale tvrdí, že na pokrytí nastávajících výdajů nestačí. „Dotaci využijeme na krytí zvýšených nákladů na pořízení ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu pro naše zaměstnance a pro potřeby odběrového centra, vzniklých v souvislosti s nákazou koronaviru. Jsme za příspěvek rádi, ale náklady na uvedené budou podstatně vyšší,“ řekla mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá. Nemocnice dostane dva miliony.

Podobně vnímají situaci i v kyjovské nemocnici. Ta dostane sedm a půl milionu. „Tato částka určitě nepokryje veškeré náklady, které souvisí například s pořizováním ochranných pomůcek, nebo s výpadky, kdy jsme v době koronaviru museli naše zařízení uzavřít. I tak jsme ale za tyto peníze velmi rádi. Pomohou nám. S pokrytím zvýšených nákladů i proto, že našim dodavatelům musíme stále platit,“ uvedl mluvčí zařízení Filip Zdražil.

V nemocnici doufají, že jim s částí nákladů pomohu lidé. „Poprosili jsme o dodání ručně šitých roušek,“ poznamenal Zdražil.

Největší porci z finanční injekce získali jihomoravští záchranáři. Jde o dvacet milionů. „Peníze využijeme na provoz, na platy, energie, či opravy. Skutečně půjde o zajištění chodu organizace,“ řekla mluvčí záchranky Michaela Bothová.

Kromě jím zřizovaných zařízení chtějí krajští zastupitelé pomoct také brněnským nemocnicím. Milion dá Úrazové nemocnici a osm set tisíc bohunické fakultní nemocnici. Peníze mají podpořit fungování pohotovosti. „Přispějeme na zvýšené platy lékařů,“ řekl krajský radní Vojta. Kraj přispěje také na fungování mobilního odběrového minibusu na testování na koronavirus bohunické fakultní nemocnici.