„Návštěvy jsou možné od soboty za dodržení hygienických podmínek. Lidé se musí telefonicky nahlásit předem sociální pracovnici, povolené jsou dvě osoby na hodinu, kterým změříme teplotu. Rouška a dezinfekce je samozřejmostí,“ uvedl ředitel zařízení Vít Janků. Návštěvám je vyhrazený prostor, vstup do hlavní budovy je zatím zakázaný.

Klienti i personál jsou už podle něj čtvrtý týden bez nákazy. "Bez nákazy a pravidelně testované jsou i všechny komunitní služby, tedy DOZP v Hostěradicích a Hrušovanech nad Jevišovkou i chráněné bydlení v Šanově. Po konzultaci se zřizovatelem, Krajskou hygienickou stanicí a organizací Lékaři bez hranic, jsme se rozhodli také v DOZP Břežany pro uvolnění některých opatření, která už delší dobu platí pro běžnou společnost v rámci nouzového stavu," potvrdil Janků.

Ilustrační foto.
Nová hřiště ve Znojmě. Lidé si zasportují v Kasárnách nebo Načeraticích

Od středy 18. listopadu mohou už klienti chodit na nákupy nebo odjet za rodinnými příslušníky za dodržení hygienických podmínek. Po přestávce byla také obnovena výuka v pobočce Speciální školy ve Znojmě ve výukovém programu Praktická škola.

Obyvatelé domova mohou také strávit Vánoce doma. "Klient bude po návratu otestován v rámci pravidelného testování," podotkl Janků.

Brány zámku zůstanou i přes opatření uzavřeny a je třeba se ohlásit na telefonní čísla uvedená na bráně. Konat se ale nebudou tradiční vánoční akce. "Rozsvícení vánočního stromu nebo Živý Betlém bude v návaznosti na prodloužení nouzového stavu bez účasti veřejnosti. Ale těšíme se, že se uvidíme co nejdříve," vzkázali pořadatelé ze Zámku Břežany.