Zejména v centru Znojma pak trpí nadměrným provozem hlavně chodci.
Další část stavby obchvatu Znojma by měla pokračovat v polovině příštího roku. Jedná se o úsek mezi již postavenou částí obchvatu a silnicí ze Znojma směrem na Jihlavu. „Centrální komise schválila výstavbu další části obchvatu Znojma v trase podporované městem a zakotvené v územním plánu. Stavba Znojmo – obchvat II by měla být zahájena v polovině příštího roku a dokončena do čtyř let. Její celkové náklady jsou odhadovány na 571 milionů korun," informoval nedávno mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.
Celý obchvat včetně napojení na rakouské hranice přes Hatě by měl být hotov v roce 2022.
Co se týče obchvatu Lechovic, schválila komise ministerstva dopravy letos v listopadu záměr projektu tohoto obchvatu na silnici číslo I/53. „Stavba v celkové hodnotě 886 milionů korun by měla začít v polovině nadcházejícího roku, odhadovaný termín dokončení je v roce 2018," doplnil mluvčí ministerstva Neřold. Stávající silnice mezi Znojmem a Brnem je vedena přímo přes Lechovice, kterou citelně zatěžuje nákladní doprava. Obchvat této vesnice by tedy měl odstranit problematický a přetížený průtah obcí na důležitém dopravním tahu.
Nejen investice do nových silnic ale čekají Znojemsko v novém roce. Majáčky znojemských profesionálních hasičů by v budoucnu mohly k zásahům vyjíždět z areálu, který dnes využívá výhradně policie.
Výstavbu nové centrální požární stanice v Pražské ulici by stavaři měli zahájit už na jaře nadcházejícího roku.
Záměr vybudovat novou, moderní centrální stanici a územní odbor profesionálních hasičů potvrdil nedávno i mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. „Stávající požární stanice je totiž v havarijním stavu," argumentoval.
Po letech se pak dočkají investic i některé památky na Znojemsku. Vyhlídku na více peněz na potřebné opravy mají po letech žádostí a čekání kasteláni nejnavštěvovanějších památkových objektů na Vranovsku.
„Od ministerstva kultury jsme získali příslib asi osmnácti a půl milionu korun v příštích dvou letech na obnovu střech Sálu předků navazujících traktů," vzkázal zástupce vranovské kastelánky Karel Janíček.
Na Bítově zase připravili velký projekt oprav střech celého hradu a čekají na vyjádření nadřízených, kdy a kolik peněz dostanou.
Naopak mezi stavebními akcemi, které by v roce 2015 měly skončit, je například fotbalový a atletický stadion v Horním parku. Fotbalisté získali po dlouhých peripetiích nový trávník, tribuny a kabiny. Zbývá ještě osvětlení a kotelna, na které má poskytnout dotaci ministerstvo školství. Rozsáhlá rekonstrukce měla splnit prvoligové licenční požadavky, fotbalisté ale během sezony spadli zpět do druhé ligy.
Opravy fotbalového stadionu začaly před rokem a dokončení dlouho brzdily otazníky kolem získání dotačních peněz.