Důvodem zpoždění byla evropská dotace, kterou správce zříceniny – Jihomoravské muzeum – dostalo později. „Kraj nám peníze na zakázku odsouhlasil, nevyjádřili se ale zástupci z Regionálního operačního programu.

Smlouva je však už nyní podepsaná a nic nebrání v opravách,“ popsala ředitelka muzea Vladimíra Durajková. „Zda firma vše stihne do dubna, jak bylo plánováno, záleží především na počasí,“ dodala Durajková.

Opravy se dotknou několika míst. „Zrušena bude stávající provizorní mobilní pokladna a v prostoru za druhou bránou vybudujeme novou místnost pro návštěvníky s pokladnou, čekárnou a bufetem. Využijeme historické základové zdivo, na kterém chceme postavit stabilní zastřešený dřevěný přístřešek,“ řekl již dříve Jiří Kacetl, historik znojemského Jihomoravského muzea.

Na další novinky se návštěvníci mohou těšit i za pokladnou. „Zpřístupnit chceme oválnou dělostřeleckou baštu, která je dutá a vypíná se nad blízkou silnicí. V její koruně by se instalovala vyhlídková plošina,“ popsal Kacetl. Lidé by se mohli podívat i do podzemních vchodů. „V projektu je i zřízení nových stabilních schodišť do obou hradních sklepení. Nebyly dosud zpřístupněné kvůli nevyhovujícím normám,“ potvrdil.