Teplé počasí vylákalo do přírody nejen lidi, ale také klíšťata. Po dlouhé zimě se začala rychle probouzet. Jejich aktivita stoupla od začátku dubna až na čtvrtý stupeň z pěti možných. Podle odborníků už ale nejpříhodnější doba na očkování uplynula.

„Jakmile se začne oteplovat, aktivita klíšťat rychle roste. Lidé také více chodí do přírody, více se vystavují riziku kousnutí,“ řekla vedoucí epidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice ve Znojmě Magdalena Syková. Podle ní neevidují zatím žádného nakaženého člověka. „Na to je zatím brzy,“ dodala Syková.

Kdy vyzrát na klíště?

Nejlepší čas na očkování je podle epidemioložky v zimě. „V době, kdy žádná klíšťata nejsou. V tuto chvíli mohou lidé projít zrychleným očkováním. To znamená, že druhou vakcínu dostanou dva týdny po té první, třetí pak do měsíce od druhé. Přeočkovat se mohou nechat ti, kteří za sebou mají ucelený cyklus a uběhlo od něj tři až pět let,“ vysvětlila Syková.

Podle tavíkovického praktického lékaře Petra Urbanovského lze očkování proti klíšťové encefalitidě provádět celoročně. „Dříve se s očkováním čekalo na zimní období, kdy je aktivita klíšťat menší. Podle posledních doporučení lze ale očkovat kdykoliv,“ potvrdil Urbanovský.

V případě, že se chce člověk nechat naočkovat, musí nejprve navštívit svého praktického lékaře. „Napíši zájemci recept na jednu nebo dvě dávky, které si pak vyzvedne v lékárně. První naočkuji okamžitě, druhou dávku za měsíc. Třetí přeočkování, pro které je opět nutné mít recept, se provádí po devíti až šestnácti měsících. Každá dávka přitom stojí okolo pěti set korun, celá prvotní série tedy kolem patnácti set. Další přeočkování se pak provádí každé tři roky,“ dodal lékař.

Situaci by neměli podcenit ani majitelé psů, koček a dalších domácích zvířat. „V této době stoupá invaze klíšťat, domácí zvířata jsou více napadána. To zvyšuje i spotřebu prostředků proti parazitům. Mohou se zvířeti aplikovat na kůži formou kapiček či sprejů, majitelé mohou použít i speciální obojek,“ nastínil veterinář Karel Borkovec.

Jak dodal, neeviduje zatím zvýšený počet onemocnění u zvířat. „Je to i tím, že majitelé se poté, co objeví první klíšťata, začnou zajímat o možnou ochranu,“ dodal veterinář.

Méně nakažených

Zvířata se mohou očkovat i proti borrelioze. „Ze zkušenosti vím, že lidé nechávají očkovat hlavně psy. Kontakt člověka s těmito domácími mazlíčky je totiž velmi častý,“ řekl Borkovec.

Vloni ve znojemské nemocnici skončilo deset pacientů s klíšťovou encefalitidou. „Jejich počet rok od roku klesá, především právě díky očkování,“ řekl mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Horší je to s určením počtu nemocných lymeskou borreliózou. „Centrální registr neexistuje. Některé nemocné evidují praktičtí lékaři, některé odborné ambulance. Jen malá část nemocných skončí přímo na infekčním oddělení. Konkrétních údajů se tak nelze dobrat,“ dodal.