Už v úterý 1. listopadu před polednem dorazil pochod do Vlašimi. Tam tubus s peticí určenou pražským zastupitelům převzal od osmnáctiletého studenta gymnázia Pavla Vejvalky a Jakuba Konečného z Moravského Krumlova pětačtyřicetiletý projektant z Bahna na Kutnohorsku Miroslav Ondrák. Ten ji pak už za tmy donesl na benešovské Masarykovo náměstí.

„Chápu, že epopej je majetkem Prahy, ale myslím si, že je škoda ji stěhovat z místa, kde je alespoň trošku doma,” tvrdí Ondrák.

Připomněl, že slavné Muchovo dílo našlo azyl v Moravském Krumlově i v době, kdy o něj téměř nikdo z galeristů nejevil zájem. „V Moravském Krumlově je to jedna z nejvýznamnějších atrakcí města. Je škoda všechno soustřeďovat do Prahy. Tam je atrakcí dost. Možná je za vším jen tahanice Prahy s firmou, které patří zámek v Krumlově a s níž se nyní hlavní město pře o vyhořelém veletržním paláci,” domnívá se pochodník z Kutnohorska.

Slovanská epopej ho podle vlastních slov před časem úplně sebrala. Když se dozvěděl, že se půjde pochod, okamžitě se přihlásil a vyrazil. Domů jel z Benešova přes Vlašim vlakem, autobusem a nakonec znovu šel.

Ve středu 2. listopadu ráno pak z benešovského náměstí vyrazily na 70 kilometrů dlouhou trasu, kvůli urychlení akce ku Praze dvě studentky - běžkyně. „Ty uběhnou každá dvanáct kilometrů a pak se do štafety znovu zapojí studenti z různých škol z Moravského Krumlova. Přihlášený je i hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek,“ dodala jedna z organizátorek pochodu Zdeňka Mindlová a potvrdila, že se akce, která začala už v pátek 28. října přes sto lidí nejrůznějšího věku.

Cílem pochodu z Moravského Krumlova do Prahy je přesvědčit zastupitele hlavního města, aby upustili od snahy převézt všechna plátna do Prahy.

Ten jí sice patří a do Moravského Krumlova byl před desítkami let jen zapůjčen kvůli absenci vhodných prostor. Ty, jako podmínka přestěhování souboru gigantických obrazů ale dosud Praha nevlastní. Galerie hlavního města Prahy přesto hodlá krumlovskou expozici, ve které je nyní 15 z 20 pláten, v listopadu převézt do Čech.