Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počítají s parkovacím domem. Znojmo řeší problém s místy pro auta

Znojmo – Když potřebuje důchodce František Novotný zaparkovat své auto u domu na Náměstí Svobody ve Znojmě, kde bydlí, většinou si musí za parkování zaplatit. Běžná volná místa k parkování jsou beznadějně obsazená. Proto by uvítal buď další parkoviště pro rezidenty nebo parkovací dům. „Ve všední dny je to většinou velmi špatné. Místa k parkování prostě nejsou. Placené parkoviště u našeho domu bývá poloprázdné, takže nakonec většinou parkuji tam. Za třicet korun denně," uvedl Novotný.

15.4.2016 1
SDÍLEJ:

Zaparkovat ve Znojmě může být především pro řidiče z jiných obcí a měst poněkud problém.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Jak dodal, uvítal by jakékoli řešení a navýšení kapacity pro parkování v lokalitě svého bydliště. „Větší města uvažují i o takzvaných modrých zónách, kde mohou parkovat jen bydlící. To bych uvítal i ve Znojmě. Nemám výhodu garáže v okolí, jako někteří sousedé, takže platím," dodal Novotný.

Znojemští radní novou koncepci parkování nedávno začali připravovat. „Loni jsme nechali zpracovat analýza parkování v centru města a širšího navazujícího území. Na základě získaných dat nyní začíná vznikat koncepce parkování. Zatím jsme v začátcích, proto nechci předjímat, kdy bude celý materiál připravený k projednání," sdělil městský radní David Štolpa.

Příprava dokumentu se podle něj totiž může zkomplikovat. „Ne snad proto, že by docházelo k nějakým koaličním neshodám, kolegy hodlám o přípravě materiálu a dílčích výsledcích pravidelně informovat. Jednotlivé problémy, které postupně zpracováváme ale mohou vyžadovat podrobnější analýzy. Na jedné už ostatně v rámci úřadu pracujeme ohledně systému vydávání parkovacích karet," vysvětloval radní.

Koncepcí parkování už různá vedení znojemské radnice nechala zpracovat několik. „Obecně platí, že není od věci tyhle dokumenty postupně aktualizovat, protože jsou to studie, které bývají aktuální zhruba pět let. My jsme naši koncepci zpracovávali pro širší centrum města před asi deseti lety," připomněl někdejší místostarosta a nynější předseda městské dopravní komise Jan Blažíček.

Závěrem tehdejší koncepce podle jeho slov bylo, že v parkování je zapotřebí především udělat pořádek. „Zjistili jsme, že parkovacích míst pro rezidenty je téměř dostatek, ale že je nutné zavést podobné parkovací zóny jako ve velkých městech, zpoplatnit stání na ulicích a nabídnout parkovací dům, kde by lidé mohli stát zdarma. Náklady na jeho provoz by město hradilo z výnosu poplatků za stání na ulicích," vzpomínal Blažíček.

Radní Štolpa upozornil, že dopravní situace ve městě se mění. „Ať jde o počet aut, množství vydávaných parkovacích karet, nebo třeba samotný systém vjezdu a parkování v centru městu. S dříve zpracovanými koncepcemi se ale seznamuji a budeme k nim přihlížet," uvedl Štolpa.

Podle Blažíčka je užitečné koncepci aktualizovat. „Mění se sídla firem, vznikají třeba nové obchodní domy a vyvíjí se celkové podmínky. Každou koncepci lze tedy po čase aktualizovat a přepočítat podle nových dat," podotkl Blažíček.

Ačkoliv koncepce teprve vzniká, už před časem dala radnice najevo, že stále počítá s možnou stavbou parkovacího domu. „Jedno z variant je místo bývalého sídla Městské zeleně v Pražské ulici," potvrdil Štolpa.

Podle Blažíčka by bylo vhodnější takový dům postavit na prostranství u křižovatky Sokolské a Palachovy ulice. „Tak to vyšlo v naší koncepci a stále si myslím, že je to vhodnější varianta, už proto, že na Pražské by bylo potřeba měnit územní plán. Stavbu u Palachovy ulice jsme měli vymyšlenou tak, že by šlo o snadno odstranitelnou plošinovou stavbu založenou na pilotech s venkovními stěnami upravenými podle požadavků památkářů," poukázal Blažíček.

Autor: Martin Moštěk

15.4.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Jiří Mihola z KDU-ČSL.
AKTUALIZOVÁNO

VOLEBNÍ ONLINE: Chceme podporovat talentované žáky, řekl lídr KDU-ČSL Mihola

Ilustrační foto.
24

Výlovy: Pohořeličtí po letech zdraží kapry

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Znojmo – Finanční dar Vodárenské akciové společnosti přispěl k zakoupení přístroje, který využije hematologicko-transfuzní oddělení znojemské nemocnice. Pulsní oxymetr dává mimo jiné informaci o stavu transportu kyslíku do tkání. Mezi pracovníky společnosti je navíc řada těch, kteří chodí pravidelně darovat krev.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Znojemsko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze Znojemska. Tentokrát představujeme žáky Základní školy Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích, ZŠ Konice, která patří pod ZŠ Dr. Mareše ve Znojmě, a žáky Montessori třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení