Už v příštím roce by měly v obci Podhradí nad Dyjí, na Znojemsku každoročně nejvíce ohrožované velkou vodou, začít vyrůstat nové protipovodňové bariéry. Pomoci by tomu měla i krajská půlmilionová dotace, jejíž schválení v pátek radní doporučili zastupitelům ke schválení.

Dotaci má obec použít na přestavbu bývalé hasičské zbrojnice na nové sídlo obecního úřadu v Podhradí nad Dyjí. Úprava přijde na jeden milion a v domě najde své místo i ordinace lékaře a archiv. „Chceme původní budovu obecního úřadu dobře pronajmout, nebo prodat. A za utržené peníze opravit obecní kanalizaci. Ta totiž každoročně nevydrží právě nápor rozvodněné Dyje,“ řekl starosta obce Petr Čálek.

Problémy s kanalizací má obec už od posledních povodní v roce 2006. „V Podhradí od těchto povodní nedošlo k realizaci žádných protipovodňových opatření, což pokládám za velmi špatný stav. Budu se snažit s budoucím ministrem zemědělství na toto téma hovořit a usilovat o to, aby Podhradí dostalo peníze na protipovodňová opatření co nejdříve. Kraj může poskytnout alespoň mimořádnou dotaci na řešení nejzákladnějších problémů,“ řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Půl milionu

Kromě půlmilionové dotace na přestavbu bývalé hasičské zbrojnice na obecní úřad dostane Podhradí dalšího půl milionu na dokončení projektu protipovodňových opatření. „Celý projekt přijde na osm set tisíc korun, tři sta tedy doplatí obec. Už čtrnáctého dubna nás čeká projednávání územního řízení. Jakmile bude tato fáze řízení schválená, předáváme projekt Povodí Moravy. To pak převezme samotné stavební řízení,“ popsal starosta Čálek.

Podle něj by samotné práce na budování protipovodňových opatření měly v Podhradí začít už příští rok. „Vzhledem k tomu, jaké u nás neustále máme povodňové situace, je to už více než nutné,“ řekl.

Všechno ale bude záležet především na penězích. „Jakmile bude mít Povodí Moravy schválené stavební povolení, bude záležet na tom, zda na stavbu dostane peníze. Všichni ale neustále slibují, že peníze budou. Tak jen doufám, že to bude pravda,“ podotkl Čálek.

Ředitel závodu Dyje Povodí Moravy Radim Světlík nevylučuje, že se v příštím roce začne v Podhradí konečně stavět. „Až dokumentaci od obce převezmeme, začneme jednat s ministerstvem zemědělství. Jakmile se kladně vyjádří meziresortní komise, neměl by být už problém ani v penězích. Zahájení výstavby v příštím roce je skutečně možné,“ potvrdil Světlík.

V obci by tak měly vyrůst nové hráze a zídky. Vzniknout může i nový pohyblivý jez. „Pokud se navíc se starosty Podhradí a Vranova nad Dyjí domluvíme na dalších věcech, mohli bychom upravit i manipulační řád na vranovské přehradě a nápory přívalových vod zvládat ještě lépe. Ale myslím, že i letos se to povedlo,“ dodal Světlík.

Málo obyvatel

V Podhradí žije méně než sto stálých obyvatel. Většina objektů jsou chaty nebo chalupy. „Z hlediska daní najdou jen těžko v obecním rozpočtu peníze na tak banální věc, jako je oprava budovy obecního úřadu. Jihomoravský kraj teď přispěje mimořádnou dotací půl milionu korun. Jsem přesvědčen, že je to dobrá cesta, protože v Podhradí se tak uvolní peníze na jiné potřeby,“ zakončil hejtman Hašek.