Stepní bojovníci v podání reenaktorů z Brna a okolí, spolu s ruským poddůstojníkem předvedli ukázku výzbroje, uniforem a výcviku vojáků dávných dob. Zajímavou atrakcí pro děti byla střelba do terče z kompozitního východního luku

Další dva členové KVH v uniformách kozáků Rudé armády připomněli období poměrně nedávné. A oprávněně, protože sovětští kozáci se na jaře 1945 podíleli také na osvobozování jižní Moravy.

Znojemské gymnastické talenty září na mistrovstvích České republiky
Znojemské gymnastické talenty září na mistrovstvích České republiky

Dvě hodiny trvající pořad sledovali senioři – obyvatelé zámečku –, stejně jako desítky návštěvníků z okolí. Bylo zde postaráno o teplé občerstvení a k zábavě přispěl kozák Vašek, který se šavlemi předvedl „flankýrovku“, a nakonec, nehledě na mrazivé počasí, hrál na housle krásné lidovky, při nichž si klientky Domova se zápalem zazpívaly – a jistě i zavzpomínal

Přestože akce ve Skalici byla malá svým rozsahem, všichni návštěvníci byli nadšeni a odměňovali účinkující potleskem i pochvalnými slovy. Šlo zde o premiéru, po níž bude bezesporu následovat řada dalších, větších akcí, věnovaných válečným událostem z historie našich zemí. Je jisté, že tyto aktivity výraznou měrou přispějí k vylepšení kulturního dění v malebném kraji Znojemské vinařské podoblasti.

Mikulášský turnaj ve stolním tenisu
Hendikepovaní sportovci si v Břežanech u Znojma užili Mikuláše i turnaj

A jistě nebudu přehánět, když řeknu, že kulturně-historické aktivity a mezigenerační setkání tohoto druhu jistě přispějí k terapii klientů tohoto (a samozřejmě i jiných) zařízení pro naše starší a zdravotně postižené spoluobčany.

Srdečné poděkování patří pořadateli akce, kterým je Domov pro seniory ve Skalici u Znojma s paní ředitelkou Mgr. Michaelou Královou i všemi zaměstnanci, stejně jako účinkujícím, členům KVH KP.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Lidé na jihu Moravy zpívali koledy s Deníkem. Zaplnili náměstí a další místa

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov