Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podivnou svatbou se už zabývá policie

Znojmo (AKTUALIZACE) - Policejní vyšetřovatel se v pátek začal zabývat svatebním obřadem, při kterém znojemský místostarosta Pavel Balík oddal umírajícího Stanislava Ganzwohla. Ten už byl navíc, podle všeho, v době obřadu v bezvědomí. Podle jeho syna se ženit nechtěl.

21.11.2008 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Tomáš Kubelka

„Na základě článku ve Znojemském deníku se policie začala případem zabývat,“ potvrdila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

„V případě úmyslného zneužití pravomoci veřejného činitele a při způsobené menší škodě hrozí pachateli trest v rozmezí šest měsíců až tři roky. Při způsobení značné škody pak tři až deset let,“ doplnil policejní mluvčí Jan Křepela.

Místostarosta Balík, který prvního srpna letošního roku obřad provedl, se odvolává na ošetřujícího lékaře. „Pokud by lékař řekl, že pacient je v tak špatném stavu, že není schopný vnímat, ke svatebnímu obřadu by nedošlo. Doktor naopak napsal pro matriku prohlášení, že muž byl způsobilý obřadu. Že toto prohlášení napsal pod nátlakem, o tom nic nevím. Sám jsem zdravotní stav pacienta neprověřoval. Navíc na můj dotaz, zda si bere přítomnou dobrovolně, reagoval. Jak konkrétně reagoval, to si už nepamatuji, je to čtvrt roku. Musel ale slovně vyjádřit souhlas. I zdravotní sestry, které byly obřadu přítomny jako svědkyně, protokol o obřadu podepsaly. Doktoři měli jako první říct stop, pokud nebylo něco v pořádku. To ale nikdo neřekl,“ řeklv pátekznovu Balík.

Dva dny před smrtí navštívil Stanislava Ganzwohla jeho dlouholetý přítel. „Za Standou jsem byl ve středu před jeho smrtí. To byl ještě při plném vědomí, komunikoval se mnou. Když jsem pak za ním šel pátek, řekli mi, že umřel,“ uvedl Petr Mrňa.

K dalším podrobnostem se nechtěl příliš vyjadřovat. „Standa nebyl z těch, kteří by se nějak svěřovali. O svatbě přímo nemluvil, jen říkal někde na kolchozu cosi o dědictví, jak to má namyšlený. Určitě v hlavě něco měl, co konkrétně, to ale nevím,“ řekl Mrňa.

Jeho další kamarád, který nechtěl být v novinách jmenován, navíc Znojemskému deníku řekl, že se měsíc před hospitalizací v nemocnici Ganzwohl se svou budoucí jednodenní manželkou rozešel. „Řekla mu, že si od sebe dají na čas pauzu. On to chápal jako rozchod. Když jsem za ním byl den před svatbou, tak sice mluvil, ale vůbec to nedávalo smysl a mě vůbec nevnímal,“ řekl muž, jehož totožnost redakce zná a který ve Znojmě pracuje jako vyšší úředník.

„Táta se už podruhé ženit nechtěl. Několikrát mi to opakoval,“ snaží se vypátrat pozadí podivného svatebního obřadu syn zemřelého novomanžela Stanislav Ganzwohl mladší.

Novomanželka žádný problém při obřadu neviděla. „Lékař napsal, že je způsobilý, takže nevidím problém. Na otázku, zda si mne bere dobrovolně, odpověděl, že ano a dokument podepsal vlastní rukou,“ řekla Jana Krčmářová – Ganzwohlová.

Lékař David Petr, který potvrzení pro matriku sepsal potvrzení o stavu pacienta, napsal později Stanislavu Ganzwohlovi mladšímu vyjádření, podle kterého jednal pod nátlakem. „Pod psychickým nátlakem jsem družce zemřelého potvrdil, že byl pacient obřadu plně způsobilý. Udělal jsem to pod trvalým naléháním snoubenky s odůvodněním, že chce obřad stihnout ještě před tím, než pacient skoná. Uznávám, že jsem se v tu chvíli nechal ovlivnit city a snahou vyhovět pacientově partnerce,“ napsal později ošetřující lékař David Petr ve vyjádření Stanislavu Ganzwohlovi mladšímu.

Bezvědomí Stanislava Ganzwohla staršího v době svatby potvrdila Znojemskému deníku i zdravotní sestra, která se obřadu účastnila jako svědek. „Byla jsem přímo v pokoji, kde ležel pan Ganzwohl. Ležel, hodně se potil, jeho družka jej držela za ruku a otírala mu pot. Za celou dobu, kdy byl oddáván, neotevřel oči. Když se oddávající ptal, zda si paní bere dobrovolně, neslyšela jsem ani slovo,“ uvedla svědkyně obřadu, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Doktor Petr popsal stav Stanislava Ganzwohla v den svatby jako velmi vážný. „V noci na prvního srpna došlo u pacienta k dalšímu zhoršení stavu, při mé ranní vizitě byl stav vědomí charakteru soporu (středně těžká forma bezvědomí – pozn.red.) až komatu. Po ní, bez předchozího upozornění, navštívila oddělení družka nemocného s informací, že by v horizontu maximálně dvou hodin chtěla vejít do svazku manželského. Upozornil jsem ji, že se stav pacienta v noci zhoršil. Přesto trvala na svém,“ uvedl lékař.

Šedesátiletý Stanislav Ganzwohl ze Štítar žil s o dvanáct let mladší Janou Krčmářovou, za svobodna Svobodovou ze Znojma, jedenáct let. Letošního prvního srpna, kdy ležel po těžké mozkové mrtvici v bezvědomí na nemocničním lůžku, s ní uzavřel sňatek a necelých čtyřiadvacet hodin poté, hodinu a půl po půlnoci na druhého srpna, zemřel.

Podle zdravotní dokumentace byl Stanislav Ganzwohl ve svůj svatební den hospitalizován na interním oddělení znojemské nemocnice. V ten den již vše nasvědčovalo tomu, že umírá. „Neprobudný, nereaguje ani na bolestivé podněty, zornice miotické, nereagující,“ napsal při ranní prohlídce nemocného do jeho chorobopisu jeden z lékařů. Pod další z diagnóz je dokonce rukou připsaná poznámka: neresuscitovat. Ani lékaři už tedy nedávali Stanislavu Ganzwohlovi prakticky žádné šance. Přesto byl na jejich oddělení ve stejný den oddán.

DANIEL SMOLA
DALIBOR KRUTIŠ

21.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení