Starosta Podmolí Josef Frélich a současně bývalý předseda svazku má za to, že sdružení obcí již splnilo svou funkci a účel. „Po dvou letech vleklých sporů má Národní park Podyjí plán péče. S některými námitkami jsme u parku nepochodili, ale vyšlo nám nakonec vstříc ministerstvo životního prostředí. Je znát, že je park nyní v některých věcech vstřícnější než dřív," podotkl Frélich.

Hodlal také iniciovat to, aby park byl zřizovaný zákonem. „Starostové okolních obcí by pak byli při každé záležitosti účastníky řízení a vše by bylo snazší. Park je nyní ustanovený vládním nařízením. Pokud vím, podobná záležitost se nyní řeší na Šumavě, ale tam je situace úplně jiná. Spousta obcí je přímo v národním parku," poznamenal starosta Podmolí.

Jako pozitivní změnu spatřuje v ustanovení komise složené z odborníků, která rozhoduje ve sporných věcech ohledně rekonstrukcí domů v Podyjí. Polovinu nákladů na fungování komise platí stát, další díl se rozpočítává na všechny okolní obce.

„Komise je nezávislá a řeší sporné věci, což je dobře. Mrzí mě ale, že současný předseda svazku Vlastimil Gabrhel zřejmě tak úplně nepochopil, o co ve sdružení jde. Věci se za rok a půl jeho předsednictví nijak nepohnuly kupředu. Navíc zatížil svazek náklady na zaplacení soukromého auditora přesto, že svazek může využít služeb krajského. Nahromadily se tak důvody, proč nechceme dále ve svazku zůstávat," vysvětlil Frélich.

Vystoupení jedné ze zakládajících obcí ze svazku jeho předseda příliš nerozebíral. „O této věci nás starosta Frélich informoval minulý týden. Pokud jde o poznámky týkající se mé nečinnosti ve svazku, je to pouze jeho pocit a nemám k tomu co dodat," řekl šéf svazku a znojemský starosta Gabrhel.

Vystoupení Podmolí ze sdružení blíže nekomentoval ani ředitel správy parku Tomáš Rothröckl. „Sdružení vzniklo z iniciativy obcí a vnímáme jej jako partnera. Která obec do svazku vstoupí nebo z něj vystoupí, je čistě jejich záležitost," řekl.

Kromě Podmolí jsou ve svazku Hnanice, Havraníky, Mašovice, Horní Břečkov, Lesná, znojemské části Konice, Popice, Hradiště a dále Vranov nad Dyjí. Spolek vznikl v září 2009 za účelem sjednocení a hájení zájmů obcí ležících v ochranném pásmu parku.

Avizovaný odchod Podmolí ze svazku obcí ale nyní rozhodně překvapil starostu Vranova nad Dyjí Lubomíra Vedru. „Byli jsme jeden tým a myslím si, že není dobré nás opouštět," uvedl. Vranovští chtějí nyní dosáhnout zrušení ochranných pásem tak, aby omezení parku nezatěžovalo život obyvatelům tamních obcí. „Komplikují nám také schvalování územního plánu a brání rozvoji. Vím ale, že je to běh na dlouhou trať," přiblížil vranovský starosta.