Zhruba třetím měsícem funguje obecní vinotéka v jevišovickém Předzámčí. Představitelé města uvažovali o převzetí kempu u přehrady, nakonec však na předložený záměr zastupitelé nekývli. „Kemp jsme nakonec pronajali soukromé osobě a město udržuje parkoviště. Pokud jde o vinárnu, v Předzámčí byl krásný sklep, který si o podobné využití doslova říkal. Nepovažujeme však vinotéku za podnikatelský záměr, který by měl za cíl přinést nějaký závratný zisk. Chtěli jsme jen návštěvníkům nabídnout příjemné posezení," přiblížil starosta Jevišovic Pavel Málek.

Před dvanácti lety vyrostlo nové a moderní koupaliště v Únanově, o rok později k němu přibyl i kemp. „Trápí nás neustále se měnící legislativa, chvílemi je obec plátce DPH, pak zase není, stále se mění i účtová osnova. Na provozování koupaliště se již nyní nedá dívat jako na samostatnou aktivitu, ale samostatně máme pod sebou kemp," přiblížil starosta Únanova Vojtěch Fabík.

Jak doplnil, autokemp je ziskovou záležitostí, u koupaliště se výnosy kryjí s provozními náklady. „Myslím si, že podnikání přináší obci jen komplikace, je složité sledovat všechny vyhlášky, zvláště, když jsme malá obec a na vše je pouze jeden jediný zaměstnanec," uvažoval Fabík.

Jak doplnil, zcela jiná situace je s jejich skládkou. „Tento model považuji za poměrně šťastný. Založili jsme s.r.o. s firmou .A.S.A. Obecně je jednodušší, pokud obec dá například pozemky nebo prostory a schopný manager má know how. My jsme podílníkem ve společnosti a máme právo rozhodovat o důležitých věcech, a měsíčně nám plyne zhruba milion korun do obecního rozpočtu," dodal Fabík s tím, že podobný systém nelze aplikovat na všechny obory podnikání.

Naproti tomu v Těšeticích získávají zhruba tři miliony korun z provozování obecní vývařovny a ubytovny. „Fungovat začaly před lety, ještě za minulého vedení obce. Já jsem myšlenku dále rozvinul. Dříve měli k dispozici poměrně levné obědy pouze místní lidé, my je nabízíme i zájemcům z okolí. Oběd přijde na pětapadesát korun a přespolní si připlatí v závislosti na vzdálenosti," přiblížil starosta Zdeněk Nekula.

Podle jeho slov zaměstnali čtyři místní obyvatele. „Zatím nám slouží prostory školní jídelny. Do budoucna uvažujeme o možnosti přesunout tyto služby do rekonstruovaného kulturního domu, kde by mohla vzniknout restaurace a obecní jídelna," vysvětlil starosta Těšetic Zdeněk Nekula.

Jak doplnil, část rozlehlé budovy na návsi bude sloužit také jako byty pro seniory či mladé rodiny. Příjmy z pronájmu by tak mohly být další injekcí do obecního rozpočtu Těšetic.

O podnikatelských úspěších se však nedá mluvit ve Višňové a jejich CykloPenzionu. „Nechalo jej zbudovat minulé vedení městyse v roce 2006, tehdy byla pochopitelně jiná situace, nyní se však spousta okolností změnila. Místní Adámkovo Vinařství zbudovalo vlastní penzion, na nedaleké přehradě v Horních Dunajovicích také nabízejí ubytování. I přes poměrně silnou konkurenci však CykloPenzion provozujeme dál, snažíme se nabídku zatraktivnit a na konci roku budeme bilancovat," naznačil starosta Višňové Vladimír Korek.