Z poničených trosek domy pro elegantní bydlené či čtyřhvězdičkový hotel. To jsou plány, s nimiž několik podnikatelů chystá opravy domů v historickém jádru Znojma. Až svou práci dokončí, škrtnou mimo jiné odborníci tři položky ze seznamů nejohroženějších pamětihodností.

Ambiciózní plán má sdružení podnikatelů, kteří vlastní pět domů, včetně nechvalně známé zříceniny na Klácelově ulici. „Domy chceme opravit a zařídit je tak, jak vždycky bývaly. V patře bude bydlení, dole například nějaké menší provozovny,“ uvedl jeden z členů sdružení Luděk Ivančík.

Noví majitelé nyní pracují na projektech a vedou jednání s úřady. „Obrátili jsme se nejprve na památkáře, postupujeme podle zpracovaných projektů,“ zhodnotil dosavadní práci podnikatel.

Nejnápadnější z domů, které chtějí opravit, troska na Klácelově ulici, nebude jejich nejnáročnějším projektem. „Podle výsledků zkoumání odborníků měl dům kdysi dvě nadzemní podlaží. Ve vnější podobě asi připomeneme jeho někdejší možnou podobu, ale jinak půjde prakticky o novostavbu,“ podotkl Ivančík.

Práce proto bude, podle něj, jak jednoduší, tak asi i levnější než jiné opravy, které sdružení čekají. „Pořizovací náklady na koupi domů nejsem oprávněn zveřejnit. Celkový odhad nákladů na opravu všech je kolem padesáti milionů,“ doplnil.

Kdy členové sdružení s opravami začnou, zatím není jisté. „Teď se věnujeme nutné drobné práci a jednání s úřady. Sledujeme také situaci na trhu s nemovitostmi, i vývoj cen stavebních prací,“ podotkl Ivančík.

Hrubou část stavby už má za sebou vinařská firma, která na Veselé ulici adaptuje dva domy na hotel. „Právě teď dělají řemeslníci jen drobnosti, kvůli počasí. Čekají nás hlavně práce na interiérech,“ uvedl ředitel společnosti Stanislav Lancouch.

Stavbu ze seznamu ohrožených památek dobšičtí vinaři opravují s přispěním evropských fondů. „Dům vlastníme už delší dobu, jeho využití jsme promýšleli. Spojení vinařství a turistiky považuji za nosný program i proto, že si myslím, že kvalitních ubytovacích kapacit je ve Znojmě pořád málo,“ dodal Lancouch.

Pokud vše půjde podle plánu, první hosty by mohl Hotel Lahofer uvítat už letos na podzim.

Před dokončením je i oprava domu v ulici Na Kopečku, který adaptuje znojemská realitní kancelář na byty. „Interiéry jsou téměř hotové, pracujeme na oknech. Potom přijde na řadu fasáda, na jaře bychom měli být hotovi. V domě nabízíme k prodeji byty. S jednotlivými zájemci zatím jednáme,“ řekl majitel domu Alexandr Frind.

Plány oprav v centru Znojma vítá i památkář Jan Kozdas. „Je velmi pozitivní, když konečně někdo pochopil, že dobře opravené domy nejsou jen na ozdobu, ale jedná se i o obchodní záležitost. Z mého pohledu je na prvním místě ochrana kulturně historických hodnot. Platí ovšem i to, že opravené domy jsou pěkné na pohled a hezky opravené centrum města může lákat více návštěvníků,“ zhodnotil Kozdas.