„Přibližně polovina poničených stromů se nachází v okolí Vranova nad Dyjí, kde je nejvyšší zastoupení smrku v Podyjí. Naopak východní část parku je poškozena jen minimálně,“ řekl Petr Vančura z oddělení péče o les. Po celém území, stejně jako v loňském roce při orkánu Kyrill, byly poničeny dřevěné ploty chránící vysázené stromky před zvěří.

Turisté by se tak podle Vančury měli kolem Vranova pohybovat velice opatrně a dbát omezení, které sebou těžba dřeva přinese. „Přestože jsou přednostně zpracovávány poničené stromy kolem značených cest, je nutné, aby se turisté pohybovali po území národního parku se zvýšenou opatrností. Současně je nezbytné, aby respektovali výstražné tabulky a dbali pokynů pracovníků národního parku, kteří zajišťují odstraňování následků vichřice,“ dodal. V současné době není žádná značená cesta uzavřená.

Vichřice Emma se přes Znojemsko hnala rychlostí vyšší než sto kilometrů za hodinu. Jedna z největších českých pojišťoven zatím hlásí stovky pojistných událostí. „Počet se blíži čtyřem stovkám. Loni bylo hlášení ze Znojemska na jihu Moravy nejvíce, letos je víc škod na Hodonínsku a Břeclavsku, kde evidujeme víc než devět set, respektive čtyři sta událostí,“ řekl mluvčí pojišťovny Václav Bálek. Na Znojemsku klienti tehdy nahlásili pět set jednadvacet škod.