Líbí se vám nové dekorace znojemského podzemí? Hlasujte v anketě!

Chřestící kosti místo historických dat, bublající a bouchající alchymistické tyglíky a zkumavky místo výkladu u stavebním vývoji labyrintu chodeb pod centrem Znojma. Takovou procházku si mohou od března užít znojemští školáci a od dubna i turisté.

„Chceme návštěvníků Znojma nabídnout nejen informace o podzemí, ale také zážitek. Proto jsme připravili nový prohlídkový okruh, který doufám přitáhne zejména děti a mladé lidi,“ řekl znojemský starosta Petr Nezveda.
Nová trasa návštěvníky zavede do chodeb, které nejsou součástí stávající zhruba kilometrového základního prohlídkového okruhu.

„Architekt s výtvarníkem připravili a rozmístili scény s celkem patnácti postavami. Na skutečnou historii podzemí navazují středověké kobky, lze si představit i to, že v nějakém zákoutí měl svou skrytou laboratoř alchymista,“ přiblížila začátek trasy Marcela Knotková ze Znojemské Besedy.

Na návštěvníky pak čeká setkání s výjevy zhmotňujícími něco z představ o obyvatelích tajemného podzemí. Na stěně uvidí žhnoucí kamenný obličej, poté se jim zjeví bezhlavý templář a uvidí i hemžení skřetů.

Novou trasu tvořili výtvarníci téměř tři měsíce. „Návrh celkové podoby a jednotlivé scény nakreslil architekt Martin Víšek, konkrétní podobu jim dal výtvarník Miro Jakubčík. V ateliérech vznikaly jednotlivé scény dva a půl měsíce, instalace přímo na místě nám trvala týden,“ přiblížil David Kubík z agentury Kofroň Production&Advertising, která nový okruh v podzemí chystá.

Než si pohledy do historie, legend a představ, které podzemní chodby pod Znojmem přitahují a vyvolávají musí ještě tvůrci dokončit praktickou stránku věci. „Příští týden nainstalujeme osvětlení. Nebude to nic divadelního, přehnaně barevného. Půjde hlavně o zdůraznění rysů postav, posílení atmosféry. Přidáme také odpovídající zvukové efekty,“ dodal Kubík.

Tvůrci také zvažují, že by zejména v letní sezoně překvapí návštěvníky i živé postavy. „Zpočátku budeme sledovat hlavně reakce a hodnocení návštěvníků na nový okruh. Dalším úpravám se nebráníme. Počítáme s tím, že nejspíše nabídneme dvě nebo tři varianty prohlídky. Jednu po stávající hlavní trase zaměřenou na historii, další zážitkovou po novém okruhu a možná vymyslíme i nějaké propojení,“ řekl šéf Znojemské Besedy Oto Mašek s tím, že o cenách vstupného zatím ještě rozhodnutí nepadlo. Zřízení a vybavení zážitkové trasy vyšlo Besedu na osm set tisíc korun.

Novou trasu připravili filmaři

„Pracuji na volné noze, dostávám ale zakázky i od filmařů. Spolupracoval jsem třeba na filmech Liga výjimečných, Duna, či Wanted. Bylo jich ale tolik, že už si ani nevzpomínám,“ usmívá se sochař Miro Jakubčík.

Výroba rekvizit pro podzemí je, ve srovnání s prací u filmu, odpočinkem. „V tomto případě byla velice jednoduchá domluva. Korektury nechali na mě, u filmu se musím dohadovat třeba s deseti lidmi,“ vysvětluje Jakubčík.

Podzemní chodby ho ničím nepřekvapily. „Většinu mého pracovního času stejně trávím v montérkách,“ dodává sochař.

Původně měla být nová tvář podzemí spíše pohádková. „Nakonec to vypadá mnohem dramatičtěji a realističtěji, tak to bude spíše tajemné podzemí,“ vysvětluje Jakubčík.

Většinu dekorací dodělává přímo na místě. „Je to sice pracnější, ale vše potom vypadá mnohem lépe,“ dodává sochař. Podle jeho slov je v podzemí spousta prostoru pro další rozšíření projektu. „Mohlo by tady vzniknout zajímavé pohádkové panoptikum,“ přemýšlí sochař.

Na práci v katakombách si nestěžuje ani jeho kolega umělecký truhlář Karel Křivka. „V létě jsem strávil dva měsíce v jeskyních ve Skalici u České Lípy, tak už jsem zvyklý,“ řekl Křivka.

Z počátku se v podzemí moc nevyznali. „Týden jsme hledali cestu ven. Když jsme nosili do katakomb rakve, šli jsme asi osmi různými cestami. Když jsme nesli druhou rakev, první jsme nemohli najít,“ vypráví s úsměvem Křivka.

Po čase stráveném pod povrchem země už ze spletitých chodeb pod městem Znojmem východ bezpečně najdou. „Na průvodce bychom si sice ještě netroufli. Sem tam narazíme hlavou do zdi, ale východ už najdeme,“ dodávají oba.

Práci obou mistrů mohou posoudit i návštěvníci znojemského kina. „V nové pohádce Peklo s princeznou, která se ve Znojmě bude hrát od devatenáctého února, jsem dělal veškeré výtvarné práce pro peklo,“ dodal Jakubčík.
OPRAVA: V textu jsme opravili chybné jméno sochaře Miro Jakubčíka. Jemu i čtenářům se omlouváme.