Pozorný kolejmjdoucí si všimne, že poměrně snadno dohlédne na dno. Řeka Dyje ve Znojmě je ve druhé polovině října jen pár centimetrů nad hranicí sucha. Podle vodohospodářů máme za sebou nejsušší září v historii měření. Zaznamenat to mohli lidé také na Vysočině nebo v západní části Jihomoravského kraje.

Neobvykle málo vody bylo v Dyji v červenci, k suchu a teplu se přidaly i opravy elektrárny. Hladina klesla natolik, že bahno ukázalo ukryté bunky i pozůstatky mostu.

Za týden od 16. do 20. října spadlo na celém území republiky devět milimetrů srážek, v Čechách to bylo jedenáct milimetrů, na Moravě pouhých pět. Číslo což odpovídá čtyřiadevadesáti procentům normálu pro toto období.

V minulém týdnu byly hladiny vodních toků setrvalé nebo mírně kolísaly. „Celkové týdenní rozdíly hladin se nejčastěji pohybovaly od mínus deseti do plus pěti centimetrů. V porovnání s dlouhodobými říjnovými normály byly průtoky podprůměrné až výrazně podprůměrné," informovali odborníci na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Zdroj: Youtube

Jak doplnili, hladiny řek budou v následujícím období zpočátku převážně setrvalé, postupně mohou v závislosti na srážkách mírně kolísat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jako řešeto. Stromy v Městském lesíku ve Znojmě překvapují otvory

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová