Účastníci se utkají ve třech disciplínách, a to v uměleckém přednesu poezie, prózy a improvizovaném povídání. „Každou disciplínu hodnotí jedna porota, která má pět členů,“vysvětluje jedna z organizátorek Ladislava Vrbková.

V jedné z porot usedla i bývalá studentka, nyní herečka Národního divadla, Martina Válková. Ta mimo jiné soutěž v roce 1992, kdy se ve Znojmě klání naposledy konalo, vyhrála.

Další novinkou, kterou organizátoři pro letošní ročník vymysleli, je možnost veřejného hlasování. „To spočívá v tom, že studenti nebo sami soutěžící mohou hodnotit jednotlivé výstupy,“ popisuje Vrbková.

"Soutěž má standardně dobrou úroveň. Je sympatické setkávat se s kolegy s jiných škol a předávat si zkušenosti. Podle mě v současné době kultura mluveného slova klesá. Studenti, kteří soutěží, jsou výjimkou. Znojmu se organizace povedla, vymysleli originální program a zajímavá je i znělka soutěže,“ komentuje Jana Andrejsková, profesorka čáslavského gymnázia a střední odborné pedagogické školy.

Soutěž začala v úterý šestého listopadu, kdy se do Znojma začali sjíždět studenti a hosté. Celý dnešní den má porota na to, aby hodnotila výkony aktérů soutěže. Ve čtvrtek pak vyhlásí vítěze.