Lékařská služba první pomoci v Moravském Krumlově od příštího roku končí. Stane se tak i v dalších třech městech Jihomoravského kraje. Od roku 2008 budou pohotovosti fungovat pouze při odděleních v nemocnicích.

Z pohotovostních ambulancí nebudou do budoucna lékaři k nemocných také vůbec vyjíždět. Podle krajského radního Františka Adamce byla služba málo využívaná.

„Průměr ošetřených v Moravském Krumlově byl zhruba patnáct set lidí, na jiných místech je to patnáct tisíc. Do ivančické nemocnice, kde služba bude fungovat, je to jen devět kilometrů,“ řekl místostarosta města Tomáš Třetina. Město tak nemělo pro kraj dostatečně silný argument, aby pohotovostní ambulanci obhájilo. Lidé z jižní části Moravskokrumlovska budou ošetřeni ve Znojmě.

Tam bude lékařská služba první pomoci fungovat i nadále v dosavadním rozsahu. „V pracovní dny od čtyř odpoledne do deseti večer, v sobotu, neděli a ve svátky od osmi ráno do osmi večer,“ řekl předseda okresního sdružení praktických lékařů Karel Hulán.

Zavřené lékárny


Ve staré nemocnici tak lékaři ošetří především neakutní případy, které nevyžadují výjezd sanitek rychlé záchranné pomoci, nebo lidí, kteří jsou poté odesláni ke specialistům do nemocnice. „Problémem ale je, že zatímco lékařská služba funguje v pracovní dny do deseti večer, po dvacáté hodině již není otevřena ani jedna lékárna ve Znojmě. Lidé si tak nemají kde vyzvednout předepsaný lék,“ dodal Hulán.

Pohotovostní ambulance budou od příštího roku otevřeny v jedenácti městech kraje, o dvanáctém Mikulově se nyní jedná. Stejně jako v Moravském Krumlově budou zrušeny ve Slavkově a Bučovicích na Vyškovsku.

Ačkoli stanovišť první pomoci ubude, kraj bude za pohotovost platit téměř dvojnásobek loňské dotace. Místo dřívějších pětadvacet milionů korun to bude přes sedmačtyřicet milionů korun. Rozdíl tvoří peníze, které ještě letos dávalo Brno, jež však příští rok na službu už přispívat nechce.

Stejné náklady


Náklady na pohotovosti budou příští rok stejné jako letos. Podle Adamce se snížením počtu pohotovostí nepodařilo dotaci snížit, protože narostou odměny lékařům. „Přistoupili jsme na to proto, aby služba byla zajištěna kvalitně. Aby měli zájem sloužit lékaři, kteří jsou v aktivní praxi, a ne třeba důchodci, kteří vlastní praxi nemají,“ řekl radní Adamec.

Od příštího roku se také sjednotí doba, po kterou budou pohotovosti otevřeny. Ve všední den to bude od pěti do deseti večer, o víkendech a svátcích od osmi ráno do osmi večer.

Když budou lidé potřebovat pomoc mimo tyto hodiny, ošetří je v nemocnicích. Širší ordinační hodiny bude mít pohotovost v Brně. Denně bude otevřena od pěti odpoledne do sedmi hodíin ráno, v nepracovní dny nepřetržitě.

Navržený způsob poskytování lékařských služeb musejí ještě schválit krajští radní a zastupitelé. Podle Adamce však nejspíš návrh nezmění.