Kromě spoluzaložení dnešního Moravského zemského muzea v Brně se Christian Carl André v době svého pobytu na jižní Moravě podílel také na přírodovědném výzkumu. Často je proto nazýván předchůdcem Johanna Gregora Mendela. „Na jeho počest vyšlechtil Jaroslav Horák na konci sedmdesátých let ve velkopavlovické vinařské šlechtitelské stanici novou odrůdu vinné révy, pojmenované v roce 1980 jako André,“ vysvětlila kurátorka valtického Národního zemědělského muzea Kamila Svobodová.

Unikátní druh jihomoravského vína vznikl zkřížením Frankovky a Svatovavřineckého. Na pěstování je však netradiční vinná réva velmi náročná, hlavní roli hraje poloha. „Oproti ostatním odrůdám se André vyznačuje o dost bujnějším růstem, hodně plodí. Často dává opravdu velké výnosy, přes sezónu proto děláme probírky,“ poznamenal jihomoravský enolog Libor Jestřáb.

Nejvíce se révě daří na jižních a jihozápadních prosluněných vinicích ve Velkých Pavlovicích. Podle pěstitelů je André určeno především k výrobě červeného vína, chuťově je plné a výrazné. Rád si jej vychutnává například Ivan Budín z Havraníků na Znojemsku. „Mám tu odrůdu rád hlavně pro krásně ovocitý buket, který při pití cítím,“ podotkl Jihomoravan.

Nahlédnout do tajů vinařství mohou zájemci přes léto prostřednictvím několika výstav. Zajímavosti k původu vinné révy nebo vinohradnictví zjistí lidé na Národní expozici vinařství, historii řemesla spojeného s výrobou vín poznají díky Příběhu o poctivém řemesle a hojnosti dobrého vína. Obě expozice pořádá Národní zemědělské muzeum ve Valticích.