„Svou červenou aerovku mám od roku 1972. Tenkrát trvalo deset let, než se mi podařilo vyřídit všechny formality a auto přepsat na sebe. Původním majitelem byl Zdeněk Krejčí z Náměště nad Oslavou. Až do roku 1988 to bylo moje jediné auto a používal jsem je takřka denně. Kabriolet byla tehdy spíše výjimka a holky se za mnou otáčely,“ vzpomíná Pokorný.

Auto vyrobili v pražské letecké továrně Aero Letňany v roce 1934. „Aerovky opouštěly brány této fabriky zejména v době ekonomické krize a byly pouhým doplňkem hlavního výrobního programu letadel. Aero 30 použivalo vojsko jako štábní vozidlo. Ta moje je dvanáctým autem, které v Letňanech vyrobili,“ vysvětluje nadšený majitel.

Dříve vlastnil Aero 500, ale brzy ji prodal. Láska a vášeň k těmto vozům se však rozhořela naplno. Svou další krasavici, nynější Aero 30, koupil jako dvaadvacetiletý mladík. A zůstal jí věrný čtyřicet let.

S aerovkou najel asi sto tisíc kilometrů. „Vždy jsem se nadšeně zúčastňoval veteránských akcí, i za minulého režimu. Posledních deset let jezdím každoročně na sraz do Slavkova u Brna a také na Veteran rallye, pořádanou ve Znojmě. Občas se mi stalo, že aerovka nechtěla nebo nemohla dál. Pak jsem volal synovcům o pomoc, aby mne odtáhli. Poruchy jsou běžnou záležitostí, ale již dlouho se nic nepřihodilo. Snad to nezakřiknu,“ usmívá se majitel veterána.

Auto koupil ve špatném technickém stavu. „Bylo tak akorát na dojetí, jak se říká. Postupně jsem vyměňoval jednotlivé součátky. I karoserie byla v žalostném stavu. Předchozí majitel ji natřel klasickou barvou. Až nyní, když jsem ji obrušoval až na původní lak, jsem zjistil , že byla původně hráškově zelená,“ přibližuje průběžné opravy majitel veterána.

Technický průkaz museli majitelé vyměnit po druhé světové válce. „Od roku 1949 jsem teprve pátým vlastníkem. Moje velká láska má již sedmasedmdesát let a je tak o šestnáct let mladší než já. Myslím, že auta současné výroby nemohou tak dlouho vydržet. Aerovky jsou celokovová auta. Proto je jich mezi milovníky veteránů poměrně hodně,“ uzavírá Pokorný.