V době kontroly se na farmě ve všech šesti halách nacházelo více než dvě stě tisíc kuřat. Kromě uhynulých kusů, které tam ležely i několik dní, z nichž některé navíc uhynuly zamotáním se do obalové sítě, ani ostatní zvířata nevykazovala známky zdravého chovu. Kuřata nejevila zájem o okolí a postrádala přirozené reflexy. Krajská veterinární správa přitom na nedostatky v chovu přišla náhodou.

„V říjnu loňského roku jsme měřili mikorklima ve velkochovu kuřat ve Valtrovicích na Znojemsku. Při té příležitosti jsme zjistili nižší aktivitu kuřat, z nichž část byla apatická a při pomalém průchodu hejnem kuřata nejevila známky únikového reflexu. V době kontroly jsme navíc zjistili velké množství několik dní starých uhynulých kuřat ve vysokém stádiu rozkladu, z nichž některá byla zamotaná v obalových sítích. Zamotání v sítích zcela omezilo pohyb kuřat, která tak nebyla schopna přijímat krmivo ani vodu, což vedlo následně k jejich uhynutí. Záznamy o počtech uhynulých kusů byly vedeny, nicméně z uvedených skutečností vyplynulo, že byly smyšlené,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Martin Kratochvíl s jeho přítelkyní Monikou na Veganfest přijeli ze Znojma.
Veganfest v Brně: Mléko nám zvířata nedávají, my jim ho bereme, vysvětluje vegan

Podle Vorlíčka bylo přitom možné pravidelnou kontrolou chovatele situaci předejít, a to zejména kvůli nebezpečí infekce ostatních kuřat od rozkládajících se těl. Kontrola musí být prováděna nejméně jednou denně a zvířata s příznaky onemocnění nebo zranění bezodkladně ošetřena a v případě potřeby umístěna do izolace.

Vorlíček přesto ubezpečil, že lidem konzumací zbylých kuřat pocházejících z této farmy riziko nehrozí. Nemocná kuřata by totiž byla v pozdějších fázích kontroly z dalšího zpracování vyřazená.

„Veterinární dozor je několikastupňový. Neprovádí se pouze v chovech, ale i později na jatkách, kde jsou hospodářská zvířata, včetně drůbeže, před porážkou i po porážce prohlížena a kontroly jsou následně prováděny také ve skladech, kde už jsou zvířata zpracovaná na maso a další masné produkty,“ vysvětlil Vorlíček.

Nedávný protest spolku Zvířata nejíme, který vedl k uzavření provozu v Hraběticích na Znojemsku.
Upozornili na kruté zacházení se zvířaty: hrabětická jatka provozovatel zavřel

Proti protokolu podala společnost Dan-Moravia Agrar námitky. Těm však Krajská veterinární správa nevyhověla a případ vzhledem k podezření z přestupku proti zákonu na ochranu zvířat proti týrání předala městu. Chovatel byl uznán vinným a jako správní trest mu byla uložena pokuta. Podle mluvčího Znojma Pavla Kovaříka je řízení pravomocně ukončeno.

Deník oslovil také firmu, aby se k případu vyjádřila. Podle místopředsedkyně představenstva Jany Neradové to však považuje za uzavřenou záležitost. „Nevím, kde to vytáhli. Je to půl roku staré a vyřešené. To je vše, co bych k tomu řekla,“ sdělila Neradová.

Zdroj: Youtube

Podle Vorlíčka firma skutečně zákonným požadavkům na intenzitu osvětlení vyhověla. Další pochybení však Krajská veterinární správa kontrole teprve podrobí.

„Předpokládáme, že náprava zjednána byla, na kontrolu nicméně půjdeme. O termínu však zatím není rozhodnuto,“ dodal Vorlíček.