Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokuta za loňské vinobraní: 200 tisíc

Znojmo – Dvousettisícová pokuta pro Znojemskou Besedu a zbavení všech obvinění včetně zápisu na takzvaný Blacklist a zrušení pokuty pro společnost Kofroň Production a Advertising. Takové je nejnovější rozhodnutí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který prošetřoval veřejnou soutěž na zabezpečení Znojemského vinobraní v roce 2010.

18.10.2011 20
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/archiv

Za tu již vloni uložil stejný úřad oběma účastníkům řízení vysoké pokuty, nyní ale své rozhodnutí změnil. Prý proto, že získal nové dokumenty.
Znojemská Beseda přitom měla původně zaplatit pokutu dvě stě osmdesát tisíc a společnost Kofroň dvě stě tisíc za to, že firma údajně neprokázala kvalifikační předpoklady v požadovaném rozsahu a Beseda ji přesto vybrala jako vítěze soutěže. Agentura měla být navíc jako první v historii zapsána na tři roky na takzvaný Blacklist, který vylučuje z účasti v soutěžích při veřejných zakázkách. Představitelé obou institucí podali už vloni proti tomu rozklad.

Podle nejnovějšího dokumentu sice úřad uznal, že firma ani městská organizace nepochybily v případě doložení kvalifikačních předpokladů, přesto antimonopolní úřad našel na soutěži další vady. „Beseda se dopustila správního deliktu tím, že nestanovila určitým způsobem dílčí hodnoticí kritérium „Atraktivita kulturního programu“, čímž nedodržela zásadu transparentnosti zadávacího řízení. Zadavateli se za zjištěný správní delikt ukládá pokuta dvě stě tisíc korun českých,“ píše místopředsedkyně ÚOHS Eva Kubišová v nejnovějším rozhodnutí.

Uložení sankce

Z toho naopak zcela očištěn vyšel Petr Kofroň se svou firmou. „Správní řízení ve věci možného spáchání správního deliktu s vybraným uchazečem Kofroň Production & Advertising se zastavuje, neboť nebyly zjištěny důvody pro uložení sankce,“ dodává dokument.
„V průběhu řízení o rozkladu předložil vybraný uchazeč řadu faktur a smluv, z nichž má vyplývat, že objem plnění skutečně přesahoval požadovaných více než pět milionů korun. Předseda ÚOHS dospěl z předložených faktur k závěru, že kvalifikační požadavek byl splněn. Úřad neměl doklady k dispozici v rámci původního řízení, a proto nemohl posoudit splnění kvalifikace uchazeče v plném rozsahu. Úřad konstatuje, že vybraný uchazeč se nedopustil správního deliktu a správní řízení s ním zastavil,“ doplňuje nové rozhodnutí ÚOHS.

V souladu se zákonem naopak podle něj nepostupovala Beseda. „Zadavatel nestanovil, jak budou nabídky při hodnocení podle dílčího kritéria „Atraktivita kulturního programu“ hodnoceny. Není uveden bližší popis historické události. Řadě dodavatelů nemusí být zřejmé, o jakou historickou událost v období 14. století se jedná. Není zřejmé, zda je pro zadavatele rozhodující co největší počet účinkujících a nijak nevymezil ani pojem význam a kvalita rozhodujících účinkujících. V tom spatřuje úřad nedodržení zásady transparentnosti,“ píše Kubišová.

„Jediný, kdo mohl mít jasnou představu, jak zpracovat nabídku, byl Kofroň, neboť zajišťoval akci již v minulých letech. Tím Beseda porušila zásadu rovného zacházení,“ dodal ÚOHS.

Doplňující údaje

Ředitel Znojemské Besedy Dušan Varga hodlá proti nejnovějšímu rozhodnutí úřadu opět podat rozklad. „Vinobraní je natolik známá akce s tak dlouhou historií, že prakticky jakýkoliv možný uchazeč mohl velmi snadno zjistit, o jakou historickou událost se jedná. Nehledě na to, že si další doplňující informace v rámci výběrového řízení mohli vyžádat. Nikdo to ale neudělal. Co se týče nekonkrétnosti bodu označeného jako atraktivita programu, pro ten platí vlastně totéž. Pokud by někomu nebyl tento bod jasný, mohl si opět vyžádat doplňující údaje. Ani v tomto případě se tak nestalo. V tuto chvíli bych ovšem nechal na právníkovi, jak bude argumentaci našeho rozkladu formulovat,“ řekl Varga.

Ten navíc nevylučuje, že by po případném neúspěchu hledal vinu jinde. „Pro Besedu zpracovávala toto výběrové řízení agentura RTS. Jakmile neuspějeme s naším odvoláním, budeme zvažovat kroky i tímto směrem,“ dodal Varga.

Petr Kofroň považuje naopak celou věc za vyřízenou. „Přestože medializace případu ze strany antimonopolního úřadu naši firmu neskutečně poškodila a náprava celé věci pak trvala neuvěřitelný jeden rok, nebudeme už činit žádné další kroky. Obávám se, že soudní pře ohledně případného odškodnění by se mohla vléct další roky a stát spoustu peněz za právníky. Chci se raději soustředit na pozitivní věci,“ uzavřel Kofroň.

Autor: Daniel Smola

18.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení